Tłumaczenie za pomocą wtyczki Loco Translate

Dla osób, które nie chcą korzystać zbyt często z klienta FTP, szukać plików językowych, ani korzystać z zewnętrznych programów dostępne jest alternatywne rozwiązanie – tłumaczenie za pomocą wtyczki Loco Translate.

Loco Translate to wtyczka pozwalająca na tłumaczenie szablonów i wtyczek z poziomu panelu administracyjnego. Jest bardzo popularna – korzysta z niej ponad 50 000 stron i posiada polską wersję językową. Aby korzystać z wtyczki Loco Translate należy ją zainstalować – w panelu administracyjnym pojawi się dodatkowa zakładka menu – Loco Translate.

Gdy w nią klikniemy pojawi się tabelka z wymienionymi szablonami i wtyczkami (również wyłączonymi) oraz listami dostępnych tłumaczeń w różnych językach. Obok każdego tłumaczenia znajduje się informacja w jakim stopniu jest ono ukończone.

Wtyczka umożliwia zarówno kontynuowanie tłumaczenia już dostępnych wersji językowych, jak i dodawanie nowych.

loco-translate-screen1

Aby stworzyć nowe tłumaczenie należy kliknąć link „Stwórz język” przy wybranym motywie lub wtyczce. Następnie należy wybrać język polski z listy i można przystąpić do tłumaczenia. Ekran tłumaczenia wygląda bardzo podobnie jak interfejs programu PoEdit. Powyżej listy fraz znajdują się opcje tłumaczenia:

 • Zapisz – zapisuje tłumaczenie (po naciśnięciu tego przycisku staje się ono widoczne na stronie)
 • PO – pobiera plik tłumaczenia .po na dysk
 • MO – pobiera plik tłumaczenia .mo na dysk
 • Synchronizuj – synchronizuje tłumaczenie z szablonem
 • Przywróć – przywraca poprzedni stan tłumaczenia (kasuje ostatnio wprowadzone zmiany)
 • Niepewne – oznacza wybraną frazę jako niepewną

Poniżej przycisków opcji znajduje się lista fraz. Aby przetłumaczyć daną frazę należy kliknąć na niej kursorem. Przemieszczać się pomiędzy frazami można również za pomocą klawiatury – naciskając strzałkę w górę lub w dół.

Wybraną frazę tłumaczymy, wpisując jej polską wersję w znajdującym się na dole ekranu okienku Polish translation. Każdą frazę można oznaczyć jako niepewną oraz dodać do niej komentarz. Po zakończeniu tłumaczenia zapisujemy je i od razu staje się ono widoczne na stronie.

Tłumaczenie za pomocą wtyczki jest z pewnością łatwiejsze niż za pomocą programu i polecane dla początkujących użytkowników, jednak ma również swoje wady – brakuje w niej niektórych opcji (między innymi genialnej moim zdaniem opcji propozycji tłumaczeń) i czasami potrafi nie zadziałać poprawnie. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak szukać pomocy u autorów wtyczki lub… zabrać się za tłumaczenie za pomocą programu, np. opisanego wyżej PoEdit.

loco-translate-screen2Aby przystąpić do edycji już istniejącego tłumaczenia, należy wybrać je z listy i kliknąć w nie kursorem. Dalej tłumaczenie przebiega w sposób taki sam jak opisany powyżej.

Podobne wpisy

 • Pliki językowePliki językowe Rodzaje plików językowych w WordPressie - szablon tłumaczenia o rozszerzeniu .pot, tłumaczenie o rozszerzeniu .po, skompilowane tłumaczenie o rozszerzeniu .mo.
 • Tłumaczenie programem PoEditTłumaczenie programem PoEdit Tutorial na temat tłumaczenia wtyczek i motywów WordPressa za pomocą programu PoEdit. Instrukcja krok po kroku, frazy, liczby mnogie, odmiany, propozycje tłumaczeń.
 • Tłumaczenie motywów i wtyczekTłumaczenie motywów i wtyczek W tym oraz w kolejnych wpisach znajdziesz informacje, jak samodzielnie przetłumaczyć motyw lub wtyczkę. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a stwarza nieograniczone możliwości.
 • Instalacja WordPressaInstalacja WordPressa Instrukcja dla początkujących jak krok po kroku zainstalować i rozpocząć korzystanie z systemu WordPress.
 • Nawigacja i menuNawigacja i menu Informacje na temat możliwości konfigurowania przycisków nawigacyjnych z poziomu opcji motywu.
 • FormatFormat Opis możliwości wykorzystania formatów wpisów takich jak zwykły wpis, notatka, obrazek, film, cytat, odnośnik, galeria, informacja o stanie, plik dźwiękowy, czat.

2 Komentarze(-y)

 1. 11 stycznia 2016    

  Kto korzystał się z Poedit, ten na 100% doceni podane rozwiązanie. Dzięki!

 2. 12 stycznia 2016    

  Dzięki za ten wpis! Przyda się!

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych częściach kursu oraz ciekawostkach ze świata WordPressa.

* Nikomu nie przekażemy Twojego adresu email. Nie wysyłamy spamu.

Facebook

Grupa WordPress Dla Każdego

Zapraszamy także na grupę "WordPress Dla Każdego" na Facebooku

https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/.

Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa.