WordPress.com

Oprócz platformy wordpress.org istnieje jeszcze usługa pokrewna o nazwie wordpress.com, rozwijana i zarządzana przez tą samą firmę – Automattic. Oba rozwiązania działają w oparciu o to samo oprogramowanie, jednak jest pomiędzy nimi wiele różnic.

W skrócie:

WordPress.org udostępnia użytkownikom oprogramowanie, które mogą oni ściągnąć, a następnie zainstalować na własnym serwerze i podpiąć pod własną domenę. Dodatkowo użytkownicy mogą wyposażyć swoją instalację WordPressa w wiele dodatków – wtyczek oraz samodzielnie ją modyfikować.

WordPress.com to z kolei platforma do tworzenia blogów i stron, na której użytkownicy zakładają strony na już istniejącej instalacji WordPressa. Nie trzeba mieć własnego serwera i żadnych umiejętności technicznych. Jeżeli kiedykolwiek prowadziłeś blog na platformie blogowej typu blogspot.com, czy blog.pl (który od jakiegoś czasu również działa w oparciu o WordPress) – wordpress.com działa na podobnej zasadzie jak one. wordpress.com

Różnice pomiędzy wordpress.com a wordpress.org

  wordpress.org wordpress.com
Własny serwer Potrzebny Niepotrzebny
Własna domena Potrzebna Niepotrzebna
Cena Darmowy + płatne rozszerzenia Darmowy + płatne rozszerzenia
Wtyczki Można zainstalować nieograniczoną ilość i tworzyć własne Można zainstalować tylko kilka podstawowych
Motywy Można wybierać spośród tysięcy dostępnych i tworzyć własne Można wybierać tylko spośród dostępnych w katalogu
Wersja językowa Jest dostępna polska wersja językowa, a szablony i wtyczki można samodzielnie tłumaczyć Polska wersja językowa jest niekompletna, a wiele szablonów jest nieprzetłumaczonych
Personalizacja i konfiguracja Nieograniczone możliwości Ograniczone możliwości
Dostęp do kodu (i możliwość jego modyfikacji) Jest Brak
Dostęp do FTP i bazy danych Jest Brak
Aktualizacje Trzeba o nich pamiętać Robią się same
Reklamy (np. AdSense) Można umieścić Nie można umieścić
Statystyki Trzeba zainstalować odpowiednią wtyczkę (lub motyw obsługujący statystyki) Są od razu dostępne, ale mają ograniczoną funkcjonalność
Kopie zapasowe Trzeba o nie zadbać samodzielnie Wykonują się same
Umiejętności techniczne Zalecane Niepotrzebne

WordPress.com jest dobry dla osób, które nigdy nie miały styczności z tworzeniem stron internetowych oraz tych, które nie mają wygórowanych wymagań – wystarczy im miejsce do pisania postów bez żadnych dodatkowych funkcjonalności i „fajerwerków”.

Jeżeli jednak chcesz mieć pełną kontrolę nad stroną, móc ją rozwijać w dowolnym kierunku i realizować swoje pomysły, koniecznie wybierz wordpress.org

Podobne wpisy

  • Dlaczego WordPress?Dlaczego WordPress? Kilka argumentów dlaczego warto wybrać WordPressa jako główne narzędzie do tworzenia stron oraz porównanie WordPressa z innymi popularnymi CMSami - Joomlą i Drupalem.
  • Historia WordPressaHistoria WordPressa Historia powstania WordPressa, kroki milowe w historii rozwoju tego systemu oraz garść ciekawostek na temat jego twórców.
  • Znane strony na WordPressieZnane strony na WordPressie Przykłady znanych na całym świecie firm tworzących swoje strony internetowe na platformie WordPress - New York Times, People, CNN, Forbes, Ebay, Sony, Samsung, National Geographic.
  • O WordPressieO WordPressie Definicja systemu WordPress - czym jest i do czego służy - oraz informacje na temat jego popularności.
  • Społeczność WordPressaSpołeczność WordPressa Informacje na temat społeczności użytkowników skupionej WordPressa - co WordPress zawdzięcza społeczności, a co społeczność zawdzięcza WordPressowi.
  • Podstawowe funkcjonalności WordPressaPodstawowe funkcjonalności WordPressa WordPress jest potężnym narzędziem między innymi dlatego, że można do niego doinstalować wtyczki rozszerzającego jego funkcjonalność praktycznie w nieograniczonym zakresie. Jednak sam w sobie, zaraz po instalacji, również posiada wiele użytecznych opcji.

Na razie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych częściach kursu oraz ciekawostkach ze świata WordPressa.

* Nikomu nie przekażemy Twojego adresu email. Nie wysyłamy spamu.

Facebook

Grupa WordPress Dla Każdego

Zapraszamy także na grupę "WordPress Dla Każdego" na Facebooku

https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/.

Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa.