Historia WordPressa

Historia WordPressa rozpoczęła się w 2002 roku, kiedy 18-letni Matt Mullenweg założył blog na platformie b2 / cafelog, na którym publikował zdjęcia z wakacji. Rok później twórca tej platformy, Michel Valdrighi, zaprzestał dalszego rozwijania tego projektu.

Matt Mullenweg postanowił stworzyć własną platformę blogową w oparciu o kod platformy b2 / cafelog. Pomysł spodobał się jego koledze, Mike’owi Little’owi, który postanowił pomóc w rozwijaniu systemu. Niedługo później do projektu dołączył także… Michel Valdrighi, czyli twórca pierwowzoru WordPressa.

27 maja 2003 roku światło dzienne ujrzała pierwsza wersja WordPressa opatrzona numerem 0.70. Od tamtej pory projekt nabierał coraz większego rozpędu, i z prostego narzędzia do prowadzenia blogów, w ciągu kilku lat, przerodził się w potężny CMS o praktycznie nieograniczonych możliwościach.

Ciekawostki:

 • Nazwę systemu „WordPress” wymyśliła przyjaciółka Matta Mullenwega – Christine Tremoulet.
 • Nazwy poszczególnych wersji mają nadawane imiona na cześć gwiazd jazzowych, ponieważ Matt Mullenweg jest wielkim fanem jazzu.
 • Tajemnicza wtyczka „Hello Dolly” to pomysł twórcy WordPressa na oddanie hołdu Louisowi Armstrongowi, a zarazem sposób na pokazanie początkującym użytkownikom mechanizmu działania wtyczek.
 • W 2004 roku popularna platforma blogowa Movable Type wprowadziła wiele ograniczeń dla swoich użytkowników, za których usunięcie zażądała opłaty licencyjnej. Z tego powodu wielu użytkowników zrezygnowało z Movable Type i przeniosło się na WordPressa.
 • Założona w 2005 roku przez Matta Mullenwega firma Automattic, będąca właścicielem WordPressa, jest warta obecnie ponad miliard dolarów, a zatrudnia tylko 322 pracowników.
 • Twórca WordPressa, Matt Lullenwag, jest wielkim zwolennikiem idei open source i angażuje się w wiele projektów tego typu. Ponadto, wspiera on akcję Charity Water, mającą na celu zapewnienie dostępu do wody wszystkim ludziom na świecie.

Pierwsza wersja panelu administracyjnego WordPressa (z 2003 roku)

Kroki milowe w historii rozwoju WordPressa:
2001 Powstanie platformy b2 / cafelog
2003 Powstanie pierwszej wersji WordPressa na bazie platformy b2 / cafelog
2004 Wprowadzenie wtyczek
2005 Wprowadzenie tematów, statycznych stron oraz ról użytkowników
2007 Wprowadzenie automatycznego zapisywania, sprawdzania pisowni, widgetów, przyjaznych adresów oraz unowocześnionego systemu taksonomii
2008 Wprowadzenie widgetów w panelu administracyjnym, shortcodów oraz automatycznej aktualizacji
2009 Wprowadzenie kosza na śmieci oraz edycji zdjęć
2010 Wprowadzenie niestandardowych typów postów oraz możliwości zarządzania wieloma stronami (Multi-Site)
2011 Wprowadzenie formatów postów, paska administratora (admin bar) oraz wskazówek dla początkujących
2012 Wprowadzenie personalizacji oraz przeglądarki motywów, a także nowego managera mediów
2013 Wprowadzenie możliwości dodawania osadzonych plików audio i video oraz automatycznej aktualizacji

Wordpress Historia

Podobne wpisy

 • O WordPressieO WordPressie Definicja systemu WordPress - czym jest i do czego służy - oraz informacje na temat jego popularności.
 • Wordpress.comWordPress.com Czym się różni wordpress.com od wordpress.org? Podstawowe informacje na temat usługi wordpress.com oraz porady które rozwiązanie lepiej wybrać.
 • Dlaczego WordPress?Dlaczego WordPress? Kilka argumentów dlaczego warto wybrać WordPressa jako główne narzędzie do tworzenia stron oraz porównanie WordPressa z innymi popularnymi CMSami - Joomlą i Drupalem.
 • Darmowe motywy od TemplateMonster – restauracja, usługi doradcze i portfolioDarmowe motywy od TemplateMonster – restauracja, usługi doradcze i portfolio Zestaw trzech darmowych motywów tematycznych od Template Monster - za ich pomocą zrobisz stronę restauracji, firmy doradczej lub portfolio fotograficzne. Wszystkie motywy są responsywne i przyjazne SEO.
 • Znane strony na WordPressieZnane strony na WordPressie Przykłady znanych na całym świecie firm tworzących swoje strony internetowe na platformie WordPress - New York Times, People, CNN, Forbes, Ebay, Sony, Samsung, National Geographic.
 • Społeczność WordPressaSpołeczność WordPressa Informacje na temat społeczności użytkowników skupionej WordPressa - co WordPress zawdzięcza społeczności, a co społeczność zawdzięcza WordPressowi.

Na razie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych częściach kursu oraz ciekawostkach ze świata WordPressa.

* Nikomu nie przekażemy Twojego adresu email. Nie wysyłamy spamu.

Facebook

Grupa WordPress Dla Każdego

Zapraszamy także na grupę "WordPress Dla Każdego" na Facebooku

https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/.

Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa.