Jak znaleźć i wybrać wtyczkę?

Zarówno w oficjalnym katalogu wtyczek WordPressa, jak i w innych serwisach, znajduje się tak wiele wtyczek, że czasami trudno znaleźć odpowiednią. Z tego wpisu dowiesz się jak szukać, aby taką znaleźć.

Przede wszystkim zastanów się, co wtyczka, której szukasz, ma robić i wypisz na kartce najlepiej opisujące ją słowa kluczowe. Frazy muszą być w języku angielskim, gdyż w tym języku jest najwięcej wtyczek (w porównaniu z angielskojęzycznymi zasobami, polskich wtyczek jest zaledwie garstka).

Oficjalny katalog wtyczekPrzykładowo, jeżeli szukasz wtyczki, która ma rozbudować Twoją stronę o formularz kontaktowy, najlepszą frazą kluczową będzie „contact form”, „contact us form” itp.

Kolejną dobrą praktyką jest spisanie wszystkich funkcji, które wtyczka powinna posiadać.

Mając listę słów kluczowych oraz pożądanych funkcji w pierwszej kolejności, skieruj swoje kroki do oficjalnego katalogu wtyczek WordPressa, dostępnego pod adresem https://wordpress.org/plugins i wpisz wybraną frazę kluczową do okienka wyszukiwania, znajdującego się w prawym górnym rogu.

Otrzymasz listę wtyczek, które najlepiej pasują do Twojego hasła. Przejrzyj je i wybierz te, które Twoim zdaniem najlepiej pasują do zapytania. Porównaj opisy ich możliwości z listą funkcji, którą stworzyłeś.

Gdy szukasz skomplikowanych rozwiązań, może okazać się, że jedna wtyczka nie będzie miała wszystkich potrzebnych funkcjonalności. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować dwie lub więcej wtyczek, które wzajemnie się uzupełnią. Ważne jednak, aby dokładnie sprawdzić, czy odpowiednio ze sobą współdziałają – włączyć je i przetestować serwis pod kątem poprawności funkcjonowania.

Z kolei przy prostych wyszukiwaniach najprawdopodobniej okaże się, że funkcje, których oczekujesz posiada więcej niż jedna wtyczka (czasami nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt). Jak spośród nich wybrać najlepszą?

W procesie wyboru możesz wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Liczba instalacji

Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem jakości wtyczki jest moim zdaniem liczba aktywnych instalacji. Jeżeli wtyczka ma ich więcej niż kilka tysięcy, oznacza to, że działa ona i sprawdza się na wielu stronach.

 • Oceny i komentarze

Drugim ważnym wskaźnikiem są oceny i komentarze do wtyczki. Oczywiście im więcej pozytywnych ocen tym lepiej, ale nawet jeśli dana wtyczka ma kilka ocen negatywnych, nie musisz od razu się zniechęcać – czasami zdarza się, że taką ocenę wystawiły osoby, które nie potrafiły z niej skorzystać lub wtyczka po prostu nie pasowała do danego zastosowania.

Oceny i komentarze

 • Forum wsparcia

Aby poczytać o problemach, jakie inni użytkownicy mają z daną wtyczką, skieruj się do forum wsparcia (Support). Jeżeli znajdziesz tam dużo nierozwiązanych wątków i brak przez dłuższy czas odpowiedzi od autora wtyczki, może się okazać, że w problematycznej sytuacji, również zostaniesz pozostawiony sam sobie.

 • Wersja WordPressa i ostatnia aktualizacja

Czynnikiem, na który również należy zwrócić uwagę, jest wersja WordPressa, z którą kompatybilna jest wtyczka (najlepiej, aby była to jedna z ostatnich wersji) oraz jej ostatnia aktualizacja. Brak aktualizacji w ciągu ostatniego roku może oznaczać, że została porzucona, a jej dalszy rozwój został wstrzymany. Należy jednak pamiętać, że od każdej reguły są wyjątki. Zdarza się, że wtyczki nieaktualizowane przez autora i niekompatybilne z ostatnią wersją WordPressa, sprawdzają się znakomicie.

 • Screeny

Świetnym uzupełnieniem do ogólnego opisu wtyczki jest zakładka z przykładowymi zrzutami ekranu (Screenshots). Dowiesz się z nich, jak w praktyce wygląda wtyczka i będziesz mógł ocenić „na pierwszy rzut oka”, czy Ci się podoba, czy nie. Screeny są w stanie powiedzieć czasami więcej niż długi i zawiły opis wtyczki.

 • Testy

Na koniec, gdy wybierzesz już wstępnie kilka odpowiadających Ci wtyczek, zainstaluj każdą z nich po kolei na swojej stronie (w wersji roboczej lub na stronie testowej) i „na żywym organizmie” wypróbuj, która najbardziej Ci odpowiada.


Jeżeli nie możesz znaleźć odpowiedniej wtyczki w oficjalnym katalogu, który nie posiada zbyt zaawansowanego systemu wyszukiwania, możesz poszukać w innych źródłach, np. wpisując do wyszukiwarki Google „wordpress plugin +fraza”. W wynikach powinny pojawić się zarówno wtyczki z repozytorium jak i innych serwisów.

Z kolei, wpisując „wordpress best plugins +fraza”, możesz natrafić na listy najlepszych wtyczek z danej dziedziny, stworzone przez wordpressowych blogerów oraz redaktorów serwisów o WordPressie. Takie zestawienia mogą być świetnym źródłem inspiracji i informacji na temat dostępnych wtyczek.

WordPress Jak znaleźć i wybrać wtyczkę?

Podobne wpisy

 • SpamSpam Czym jest spam, co spamerom daje masowe dodawanie spamowych komentarzy i jak walczyć ze spamem.
 • Wtyczki ułatwiające zbieranie funduszyWtyczki ułatwiające zbieranie funduszy Zestawienie kilku ciekawych wtyczek ułatwiających zbieranie funduszy. Wtyczki przydatne będą w szczególności dla twórców stron organizacji pozarządowych.
 • Słowa i frazy kluczoweSłowa i frazy kluczowe Czym są wartościowe słowa kluczowe i dlaczego nie warto pozycjonować strony na popularne hasła niezwiązane z jej zawartością.
 • Kategorie a tagi – różniceKategorie a tagi – różnice "Kategorie są jak spis treści, a tagi jak indeks haseł na końcu książki" czyli opis różnic pomiędzy dwoma rodzajami taksonomii.
 • Wtyczki ułatwiające promocję wydarzeń (wtyczki eventowe)Wtyczki ułatwiające promocję wydarzeń (wtyczki eventowe) Kilka ciekawych wtyczek ułatwiających promocję wydarzeń na stronie internetowej lub blogu. Wtyczki przydatne będą w szczególności osobom, firmom i organizacjom będącym organizatorami wydarzeń, ale również tym, którzy często uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach i chcą ten fakt […]
 • Jak dobrać słowa kluczowe?Jak dobrać słowa kluczowe? Jak szukać odpowiednich słów kluczowych - kilka słów wstępu oraz krótki opis narzędzia Google Keyword Planner, przygotowanego przez Google do wyszukiwania oraz doboru słów kluczowych, które w dalszych etapach poddawane są ocenie pod względem popularności oraz skuteczności.

Na razie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych częściach kursu oraz ciekawostkach ze świata WordPressa.

* Nikomu nie przekażemy Twojego adresu email. Nie wysyłamy spamu.

Facebook

Grupa WordPress Dla Każdego

Zapraszamy także na grupę "WordPress Dla Każdego" na Facebooku

https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/.

Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa.