Spam

Zmorą wielu twórców stron w WordPressie (i nie tylko) jest ogromna ilość spamu trafiająca codziennie do komentarzy. Oczywiście skala problemu różni się w zależności od popularności strony, jej tematyki oraz stosowanych zabezpieczeń.

Zazwyczaj, komentarze o charakterze spamu są napisane w języku angielskim (najczęściej bez ładu i składu) oraz zawierają nawet kilka odnośników. Wyświetlana nazwa autora jest często zlepkiem kilku słów kluczowych.

Co spamowe komentarze dają ich autorom?

Większość ze spamerskich komentarzy zostaje wychwycona przez programy antyspamowe, a nawet jeśli tak się nie stanie, to i tak żaden administrator o zdrowych zmysłach nie zaakceptuje przecież komentarza bez żadnej wartości merytorycznej, a jedynie z linkami do jakichś podejrzanych serwisów.

Dlaczego więc dodawanie takich komentarzy (w przekonaniu spamerów) się opłaca? Ponieważ stawiają oni na ilość. Komentarze nie są wstawiane (zazwyczaj) przez żywych ludzi, tylko przez roboty (spamboty) wertujące Internet w poszukiwaniu miejsc, w których można zostawić spamowe komentarze.

Ponieważ takich miejsc są miliony, od czasu do czasu znajdzie się niepilnowana strona czy blog, na której taki komentarz omyłkowo się ukaże – a każdy taki opublikowany komentarz to link do reklamowanej strony, co z kolei wg spamerów, może mieć wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Google od kilku lat walczy z taką formą sztucznego podnoszenia pozycji stron w wyszukiwarkach i staje się ona coraz mniej skuteczna, niemniej jednak w dalszym ciągu można znaleźć amatorów wykorzystywania tej metody.

Skuteczną bronią w walce ze spamem w komentarzach są specjalnie do tego celu stworzone wtyczki (między innymi najbardziej popularny Akismet). Ich opisy znajdziesz w dalszej części kursu.

Warto też zadbać o odpowiednie ustawienia Dyskusji. Aby uniknąć niechcianych komentarzy, warto rozważyć następujące działania:

  • wyłączenie pingbacków i trackbacków,
  • ręczne zatwierdzanie komentarzy,
  • analizowanie spamu i uzupełnianie na jego podstawie czarnej listy komentarzy.

Spam w WordPressie

Podobne wpisy

  • Zarządzanie komentarzamiZarządzanie komentarzami Informacje na temat zarządzania dodanymi przez użytkowników komentarzami - zatwierdzanie, odrzucanie, usuwanie, edycja itp.
  • Dodawanie komentarzyDodawanie komentarzy Opis procesu dodawania komentarzy, zastosowanie tagów HTML w komentarzach, ustawienia publikacji komentarzy.
  • Jak znaleźć i wybrać wtyczkę?Jak znaleźć i wybrać wtyczkę? Porady jak znaleźć wtyczkę idealnie dopasowaną do potrzeb oraz na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru.
  • Profil użytkownikaProfil użytkownika Możliwości personalizacji i edycji profilu użytkownika - włączanie i wyłączanie różnych opcji, dane kontaktowe, notka biograficzna, zmiana hasła itp.
  • Słowa i frazy kluczoweSłowa i frazy kluczowe Czym są wartościowe słowa kluczowe i dlaczego nie warto pozycjonować strony na popularne hasła niezwiązane z jej zawartością.
  • Zbadaj elementZbadaj element Zbadaj element czyli jak znaleźć odpowiedni selektor stylu CSS i zmienić go według własnych upodobań!

Na razie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych częściach kursu oraz ciekawostkach ze świata WordPressa.

* Nikomu nie przekażemy Twojego adresu email. Nie wysyłamy spamu.

Facebook

Grupa WordPress Dla Każdego

Zapraszamy także na grupę "WordPress Dla Każdego" na Facebooku

https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/.

Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa.