Bezpieczna aktualizacja

Chociaż zdarza się to bardzo rzadko, aktualizacja systemu WordPress, wtyczek lub motywów, może nie pójść tak jak powinna. Istnieje ryzyko, że spowoduje wystąpienie poważnych błędów, uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie strony.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto każdorazowo zadbać o bezpieczną aktualizację:

  • Aktualizacje wykonuj w godzinach, w których na Twojej stronie jest najmniejszy ruch (czyli najprawdopodobniej w nocy lub wcześnie rano). Dzięki temu, nawet jeżeli coś pójdzie nie tak, będziesz miał czas, aby rozwiązać problemy, i nie stracisz w tym czasie ruchu na swojej stronie.
  • Każdorazowo, przed wykonaniem aktualizacji, wykonaj backup strony – zarówno plików jak i bazy danych. Dzięki temu, jeżeli napotkasz poważne problemy, będziesz mógł przywrócić poprzednią wersję strony.
  • Skoro masz już zrobiony backup, warto za jednym razem zaktualizować wszystko, co jest do zaktualizowania. Nie odkładaj mniej ważnych aktualizacji na później. Najlepiej zaplanuj sobie, że np. raz w tygodniu wykonujesz backup strony i niezbędne aktualizacje. Gdy dojdziesz do wprawy, cały proces będzie trwał kilka chwil, a unikniesz chaosu związanego z kilkudziesięcioma aktualizacjami do wykonania jednocześnie (w przypadku takich mocno zaległych aktualizacji, jest też większa szansa, że coś pójdzie nie tak).
  • Po zakończeniu aktualizacji dokładnie sprawdź czy wszystko na Twojej stronie działa tak jak powinno. Pisząc dokładnie, mamy na myśli sprawdzenie wszystkich dodatkowych funkcjonalności, widgetów, połączeń linkowych (jeżeli jest ich dużo – sprawdź losowo wybraną grupę). Testy przeprowadź na różnych przeglądarkach i urządzeniach (zdarzyło nam się, że po aktualizacji pewnej wtyczki, na komputerze działała ona poprawnie, a na telefonie strona w ogóle nie chciała się otworzyć). Zanim przystąpisz do sprawdzania, koniecznie wyczyść pamięć podręczną przeglądarek.

wordpress-bezpieczna-aktualizacja

Podobne wpisy

  • Aktualizacja rdzeniaAktualizacja rdzenia Jeżeli Twój WordPress wymaga aktualizacji, zostaniesz o tym poinformowany poprzez specjalny komunikat wyświetlający się w górnej części panelu administracyjnego. W tym wpisie podpowiadamy jak przejść przez proces aktualizacji (automatycznej lub ręcznej).
  • Aktualizacja motywówAktualizacja motywów Kilka słów na temat aktualizacji motywów - automatycznej oraz ręcznej, a także porady jak ją bezpiecznie i krok po kroku przeprowadzić, czyli aktualizacja motywów bez tajemnic 🙂
  • AktualizacjaAktualizacja Prowadząc stronę internetową opartą o WordPress, na pewno już po kilku dniach dostrzeżesz, w znajdującym się po lewej stronie ekranu menu panelu administracyjnego, pomarańczowe kółko z liczbą aktualizacji do wykonania. Choć z pozoru może się to wydawać nieistotne, warto systematycznie […]
  • Problemy z aktualizacjąProblemy z aktualizacją Aktualizacje niekiedy powodują problemy z działaniem strony. We wpisie zostały krótko omówione dwa najczęstsze z nich - nieudana aktualizacji i niekompatybilne wtyczki.
  • Aktualizacja wtyczekAktualizacja wtyczek Kilka słów na temat aktualizacji wtyczek - automatycznej oraz ręcznej, a także porady jak ją bezpiecznie i krok po kroku przeprowadzić, czyli aktualizacja wtyczek bez tajemnic 🙂
  • Profil użytkownikaProfil użytkownika Możliwości personalizacji i edycji profilu użytkownika - włączanie i wyłączanie różnych opcji, dane kontaktowe, notka biograficzna, zmiana hasła itp.

Na razie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych częściach kursu oraz ciekawostkach ze świata WordPressa.

* Nikomu nie przekażemy Twojego adresu email. Nie wysyłamy spamu.

Facebook

Grupa WordPress Dla Każdego

Zapraszamy także na grupę "WordPress Dla Każdego" na Facebooku

https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/.

Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa.