Drogi Internauto!

Rozwój Internetu, który nastąpił w ciągu ostatnich kilkunastu lat wywarł olbrzymi wpływ na sposób prowadzenia i promocji przedsięwzięć (zarówno komercyjnych jak i tych o charakterze non profit). Jego ciągle rosnąca popularność sprawiła, że trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek działalność, która nie miałaby własnej strony internetowej. Spowodowało to, że strony internetowe, niegdyś bardzo proste, zastąpione zostały przez złożone serwisy o niemal nieograniczonej funkcjonalności. Dzisiaj strona internetowa to już nie tylko wizytówka, ale często sklep internetowy, tablica ogłoszeń, portal społecznościowy itp.

Jeszcze do niedawna złożoność ta powodowała, że budowa takiego serwisu była niezwykle trudnym i pracochłonne przedsięwzięciem, które wykonać mogli jedynie wykwalifikowani programiści. To zazwyczaj wiązało się z koniecznością poniesienia bardzo dużych, często wielotysięcznych, kosztów.

Na szczęście zapotrzebowanie na tak rozwinięte strony spowodowało, że powstały różne narzędzia, które prace te bardzo ułatwiły i serwisy, które jeszcze niedawno mogły powstać tylko dzięki pracy całego zespołu programistów, obecnie można zrobić samemu w zaciszu własnego biura lub domu. To daje nam nieskończone możliwości w kreowaniu, modernizowaniu i dopasowywaniu strony do własnych potrzeb i zapewnia elastyczność, która pomoże w utrzymaniu jej na najwyższym poziomie.

Ten kurs powstał z myślą o wszystkich osobach zmagających się z problemem strony internetowej. Zarówno o tych, które własnej strony jeszcze nie mają i myślą o jej stworzeniu, jak również o tych, które chcą zmodernizować lub ulepszyć stronę już istniejącą.

Zapraszamy na kurs tworzenia stron na platformie WordPress. Naucz się samodzielnie tworzyć strony internetowe krok po kroku w WordPressie.

Koniecznie daj nam znać jak podoba Ci się nasz kurs, jakie są jego słabe i mocne strony oraz czego w nim brakuje. Na Twoją opinię czekamy pod adresem info@wpwizard.pl

Zapraszamy Cię także na grupę “WordPress Dla Każdego” na Facebooku https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/. Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa 🙂

 

Spis treści:

Informacje ogólne


O WordPressie

Definicja systemu WordPress – czym jest i do czego służy – oraz informacje na temat jego popularności.


Historia WordPressa

Historia powstania WordPressa, kroki milowe w historii rozwoju tego systemu oraz garść ciekawostek na temat jego twórców.


Licencja WordPressa

Informacje na temat licencji WordPressa (GNU – General Public License) oraz zasady użytkowania.


Społeczność WordPressa

Informacje na temat społeczności użytkowników skupionej WordPressa – co WordPress zawdzięcza społeczności, a co społeczność zawdzięcza Wordpressowi.


Znane strony na WordPressie

Przykłady znanych na całym świecie firm tworzących swoje strony internetowe na platformie WordPress – New York Times, People, CNN, Forbes, Ebay, Sony, Samsung, National Geographic.

wordpress.com
WordPress.com

Czym się różni wordpress.com od wordpress.org? Podstawowe informacje na temat usługi wordpress.com oraz porady które rozwiązanie lepiej wybrać.


Dlaczego WordPress?

Kilka argumentów dlaczego warto wybrać WordPressa jako główne narzędzie do tworzenia stron oraz porównanie WordPressa z innymi popularnymi CMSami – Joomlą i Drupalem.


Podstawowe funkcjonalności WordPressa

WordPress jest potężnym narzędziem między innymi dlatego, że można do niego doinstalować wtyczki rozszerzającego jego funkcjonalność praktycznie w nieograniczonym zakresie. Jednak sam w sobie, zaraz p (…)


[the_ad id=”1814″]

Pierwsze kroki


Instalacja WordPressa

Instrukcja dla początkujących jak krok po kroku zainstalować i rozpocząć korzystanie z systemu WordPress.


Baza Danych

Jak stworzyć bazę danych na potrzeby WordPressa na przykładzie home.pl – instrukcja krok po kroku.


Podstawowa konfiguracja

Jak skonfigurować działającą stronę na nowej instalacji WordPressa – podstawowe informacje o wpisach, stronach, wyglądzie oraz menu.


Wpisy


Wpisy

Tajniki dodawania wpisów (postów) – tytuł, adres, opis, zajawka, ustawienia publikacji, komentarze, autor, obrazek wyróżniający i inne opcje.


Edytor wizualny

Opis funkcji edytora wizualnego (edytora WYSIWYG) oraz wskazówki jak z nich korzystać – formatowanie tekstu, dodawanie obrazków, linków, list i znaków specjalnych, wstawianie nagłówków.


Edytor tekstowy

Opis funkcji edytora tekstowego oraz wskazówki jak z nich korzystać – formatowanie tekstu, dodawanie obrazków, linków i list, wstawianie fragmentów kodu, automatyczne zamykanie tagów.


Skróty klawiszowe

Lista skrótów klawiaturowych w WordPressie umożliwiających formatowanie tekstu, wstawianie obrazów, list, linków, fragmentów kodu itd.


Format

Opis możliwości wykorzystania formatów wpisów takich jak zwykły wpis, notatka, obrazek, film, cytat, odnośnik, galeria, informacja o stanie, plik dźwiękowy, czat.


Kategorie

Informacje na temat stosowania, dodawania i edytowania kategorii oraz porady jak zbudować funkcjonalne drzewo kategorii.


Tagi

Informacje na temat dodawania, stosowania i zarządzania tagami i porady jak je najlepiej wykorzystywać do oznaczania wpisów.


Kategorie a tagi – różnice

“Kategorie są jak spis treści, a tagi jak indeks haseł na końcu książki” czyli opis różnic pomiędzy dwoma rodzajami taksonomii.


Zarządzanie wpisami

Informacje na temat zarządzania, kasowania, filtrowania, wyszukiwania i edytowania dodanych wcześniej wpisów.


Media


Media

Informacje na temat możliwości urozmaicania wpisów elementami multimedialnymi – słowo wstępu.


Wstawianie obrazków

Informacje na temat dodawania obrazka do wpisu lub strony oraz opisy dostępnych opcji – wielkość, wyrównanie, opisy tekstowe, hiperłącze, edycja.


Szczegóły obrazka

Zmiana ustawień już dodanego obrazka – wielkości, wyrównania, hiperłącza, opisów tekstowych.


Galeria

Dodawanie wielu zdjęć w formie galerii do wpisu lub strony oraz dostępne opcje galerii (ustawienie i wielkość obrazków, hiperłącza, kolejność, podpisy).


Inne typy plików

Wstawianie multimediów innych niż obrazki – plików dźwiękowych, filmów video oraz dokumentów wraz oraz tworzenie galerii (playlist).


[the_ad id=”1814″]

Strony


Strony

Strony w Wordpressie – dodawania i edycja, różnice pomiędzy wpisami a stronami, atrybuty strony, kolejność i szablon.


Rodzic i dziecko

Informacje na temat relacji rodzic – dziecko pomiędzy stronami oraz jak je wykorzystywać w budowaniu struktury stron.


Zarządzanie stronami

Informacje na temat zarządzania wcześniej dodanymi stronami – szybka edycja, usuwanie, masowe działania.


Widgety


Paski boczne

Informacje na temat pasków bocznych, ich umiejscowienia w szablonie i możliwościach wykorzystywania.


Dodawanie widgetów

Dodawanie widgetów do paska bocznego oraz zmiana ich ustawień (kolejność, tytuły, sposób wyświetlania, liczba elementów itp.)


Dostępne widgety

Lista dostępnych widgetów wraz z opisami – archiwum, kalendarz, meta tagi, najnowsze wpisy, strony, wyszukiwarka, chmura tagów, kategorie, komentarze, RSS, menu, tekst.


[the_ad id=”1814″]

Menu


Menu

Informacje ogólne na temat menu oraz rodzajów menu występujących w podstawowej wersji WordPressa – main menu oraz menu społecznościowym.


Tworzenie menu

Jak stworzyć nowe menu i je dostosować do własnych potrzeb. Dodawanie i edycja poszczególnych odnośników.


Menu wielopoziomowe

Tworzenie menu wielopoziomowych zawierających odnośniki nadrzędne i podrzędne, zazwyczaj wyświetlających się w szablonach jako menu rozwijane.


Komentarze


Komentarze

Informacje ogólne na temat komentarzy w WordPressie – czym są i do czego służą.


Dodawanie komentarzy

Opis procesu dodawania komentarzy, zastosowanie tagów HTML w komentarzach, ustawienia publikacji komentarzy.


Zarządzanie komentarzami

Informacje na temat zarządzania dodanymi przez użytkowników komentarzami – zatwierdzanie, odrzucanie, usuwanie, edycja itp.


Spam

Czym jest spam, co spamerom daje masowe dodawanie spamowych komentarzy i jak walczyć ze spamem.


Użytkownicy


Użytkownicy

Informacje ogólne na temat użytkowników w WordPressie i menu Użytkownicy w panelu administracyjnym.


Profil użytkownika

Możliwości personalizacji i edycji profilu użytkownika – włączanie i wyłączanie różnych opcji, dane kontaktowe, notka biograficzna, zmiana hasła itp.


Zarządzanie użytkownikami

Zarządzanie istniejącymi użytkownikami w WordPressie – usuwanie, zmiana nazwy, łączenie dwóch kont itp.


Dodawanie nowego użytkownika

Dodawanie nowych użytkowników oraz możliwość samodzielnej rejestracji użytkowników w serwisie.


Role i uprawnienia

Opis poszczególnych ról i uprawnień użytkowników w WordPressie – administratora, redaktora, autora, współpracownika i subskrybenta.


[the_ad id=”1814″]

Narzędzia


Import

Opis narzędzi umożliwiających import wpisów i komentarzy, a niekiedy również użytkowników, kategorii, tagów i własnych pól z innych popularnych platform do blogowania.


Eksport

Opis narzędzia do eksportu treści ze strony do pliku XML. Do wyboru jest kilka możliwości: eksport wpisów, eksport stron oraz eksport wszystkich treści.


Ustawienia


Ustawienia

Informacje ogólne na temat dostępnych ustawień w WordPressie, dzięki którym można dostosować różne szczegóły konfiguracji strony.


Ustawienia ogólne

Informacje na temat ustawień ogólnych – format daty i godziny, strefa czasowa, pierwszy dzień tygodnia, język witryny, tytuł i opis witryny, członkostwo.


Ustawienia pisania

Informacje na temat ustawień pisania – formatowanie tekstu (wyświetlanie emotikon, poprawianie kodu HTML), skryptozakładka PressThis, publikacja przez email,


Ustawienia czytania

Informacje na temat ustawień czytania – co wyświetla strona główna, liczba postów na jednej podstronie, ustawienia RSS, widoczność dla wyszukiwarek.


Ustawienia dyskusji

Informacje na temat ustawień dyskusji – ustawienia komentarzy, pingbacki i trackbacki, obrazki profilowe.


Gravatar

Informacje na temat Gravatara. Co to jest Gravatar oraz jak z niego korzystać. Opis kategorii gravatarów.


Ustawienia mediów

Informacje na temat ustawień mediów – wielkości obrazków (miniatura, średni i duży rozmiar), przycinanie miniatury, porządkowanie plików w katalogach na serwerze.


Bezpośrednie odnośniki

Informacje na temat ustawień bezpośrednich odnośników – format adresu url wpisu, znaczniki oraz aliasy kategorii i tagów.


Motywy


Dodawanie motywu

Jak dodać nowy motyw do swojej instalacji WordPressa – z dysku własnego komputera lub z repozytorium.


Jak znaleźć i wybrać motyw?

Porady jak znaleźć idealny motyw i na jakie elementy zwrócić uwagę podczas jego wyboru. Porównanie motywów darmowych i płatnych.


Funkcje motywów

Funkcje motywu – kilka słów wstępu. Szczegółowe opisy poszczególnych funkcji znajdują się w oddzielnych wpisach.


Strony z szablonami do WordPressa

Lista najpopularniejszych serwisów oferujących szablony do WodPressa zawierająca nazwę, adres, ceny, liczbę motywów oraz rodzaje motywów do wyboru.


Motyw Monstroid 2

W dzisiejszym wpisie przedstawię motyw Monstroid 2, z którym miałam okazję zapoznać się w ostatnich tygodniach. Monstroid 2 jest motywem uniwersalnym, za pomocą którego możemy zbudować nieograniczoną (…)


Darmowy motyw Monstroid 2 Lite od Template Monster

Ponad 2 lata temu na naszej stronie pojawił się wpis o darmowych motywach od TemplateMonster. Od tamtej pory serwis przeszedł wielkie zmiany. Po pierwsze, od sierpnia 2017 r. Szablonowy Potwór pracuje (…)


[the_ad id=”1814″]

Wtyczki


Wtyczki

Czym są wtyczki (ang. plugins) i gdzie ich szukać.


Instalacja wtyczek

Informacje na temat instalacji wtyczek – z oficjalnego repozytorium WordPressa i z dysku komputera.


Zarządzanie wtyczkami

Zarządzanie już zainstalowanymi wtyczkami – włączanie, wyłączanie, usuwanie i aktualizowanie.


Jak znaleźć i wybrać wtyczkę?

Porady jak znaleźć wtyczkę idealnie dopasowaną do potrzeb oraz na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru.


Wtyczki ułatwiające zbieranie funduszy

Zestawienie kilku ciekawych wtyczek ułatwiających zbieranie funduszy. Wtyczki przydatne będą w szczególności dla twórców stron organizacji pozarządowych.


Wtyczki ułatwiające promocję wydarzeń (wtyczki eventowe)

Kilka ciekawych wtyczek ułatwiających promocję wydarzeń na stronie internetowej lub blogu. Wtyczki przydatne będą w szczególności osobom, firmom i organizacjom będącym organizatorami wydarzeń, ale rów (…)


Wtyczki do zarządzania rezerwacjami 1:1

Wtyczki, które mogą być przydatne dla firm świadczących różnego rodzaju usługi. Pozwalają na stworzenie systemu rezerwacji usług i zarządzanie nim za pośrednictwem strony internetowej.


Wtyczka Add To All – dodaj cokolwiek do całej strony

Add To All to ciekawa wtyczka umożliwiająca masowe dodanie skryptu, kodu HTML lub CSS do całego serwisu – headera, footera lub treści postów i stron. Szczególnie ta ostatnia opcja jest przydatna, gdy (…)


Aktualizacje


Aktualizacja

Prowadząc stronę internetową opartą o Wordpress, na pewno już po kilku dniach dostrzeżesz, w znajdującym się po lewej stronie ekranu menu panelu administracyjnego, pomarańczowe kółko z liczbą aktualiz (…)


Bezpieczna aktualizacja

Chociaż zdarza się to bardzo rzadko, aktualizacja systemu Wordpress, wtyczek lub motywów, może nie pójść tak jak powinna. Istnieje ryzyko, że spowoduje wystąpienie poważnych błędów, uniemożliwiających (…)


Aktualizacja rdzenia

Jeżeli Twój Wordpress wymaga aktualizacji, zostaniesz o tym poinformowany poprzez specjalny komunikat wyświetlający się w górnej części panelu administracyjnego. W tym wpisie podpowiadamy jak przejść (…)


Problemy z aktualizacją

Aktualizacje niekiedy powodują problemy z działaniem strony. We wpisie zostały krótko omówione dwa najczęstsze z nich – nieudana aktualizacji i niekompatybilne wtyczki.


Aktualizacja wtyczek

Kilka słów na temat aktualizacji wtyczek – automatycznej oraz ręcznej, a także porady jak ją bezpiecznie i krok po kroku przeprowadzić, czyli aktualizacja wtyczek bez tajemnic 🙂


Aktualizacja motywów

Kilka słów na temat aktualizacji motywów – automatycznej oraz ręcznej, a także porady jak ją bezpiecznie i krok po kroku przeprowadzić, czyli aktualizacja motywów bez tajemnic 🙂


CSS


Style CSS

Czym są style CSS i jak korzystać z opcji Custom CSS w WordPressie – kilka słów wstępu dla początkujących.


Zbadaj element

Zbadaj element czyli jak znaleźć odpowiedni selektor stylu CSS i zmienić go według własnych upodobań!


Style CSS – Tekst

Poniższe właściwości stylów CSS służą do określania wyglądu tekstu. Można za ich pomocą zmienić kolor tekstu, odstępy pomiędzy znakami i wyrazami w tekście, wysokość wiersza, wyrównanie tekstu w pozio (…)


[the_ad id=”1814″]

Tłumaczenia


Tłumaczenie motywów i wtyczek

W tym oraz w kolejnych wpisach znajdziesz informacje, jak samodzielnie przetłumaczyć motyw lub wtyczkę. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a stwarza nieograniczone możliwości.


Pliki językowe

Rodzaje plików językowych w WordPressie – szablon tłumaczenia o rozszerzeniu .pot, tłumaczenie o rozszerzeniu .po, skompilowane tłumaczenie o rozszerzeniu .mo.


Tłumaczenie programem PoEdit

Tutorial na temat tłumaczenia wtyczek i motywów WordPressa za pomocą programu PoEdit. Instrukcja krok po kroku, frazy, liczby mnogie, odmiany, propozycje tłumaczeń.


Tłumaczenie za pomocą wtyczki Loco Translate

Dla osób, które nie chcą korzystać zbyt często z klienta FTP, szukać plików językowych, ani korzystać z zewnętrznych programów dostępne jest alternatywne rozwiązanie, czyli tłumaczenie za pomocą wtycz (…)


Przenoszenie strony


Przenoszenie strony na inny serwer

Czasami zachodzi potrzeba przeniesienia strony na inny serwer – może się tak stać w przypadku konieczności zmiany hostingu, ale również gdy chcemy przenieść wersję deweloperską nowo powstałej strony w (…)


Przenoszenie strony za pomocą wtyczki Duplicator

Ciekawym narzędziem do półautomatycznego przenoszenia wordpressowych stron na inny serwer lub do innego katalogu jest wtyczka Duplicator. Po zainstalowaniu i uruchomieniu wtyczki, w panelu administrac (…)


Pozycjonowanie


Jak działa wyszukiwarka internetowa?

Kilka słów wstępu na temat funkcjonowania wyszukiwarek internetowych – jak działają i czy możemy mieć wpływ na prezentowane przez nie wyniki.


Co to jest pozycjonowanie?

Czym jest pozycjonowanie stron www, co wpływa na wysoką pozycję strony w wynikach wyszukiwania oraz co daje wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania?


Słowa i frazy kluczowe

Czym są wartościowe słowa kluczowe i dlaczego nie warto pozycjonować strony na popularne hasła niezwiązane z jej zawartością.


Jak dobrać słowa kluczowe?

Jak szukać odpowiednich słów kluczowych – kilka słów wstępu oraz krótki opis narzędzia Google Keyword Planner, przygotowanego przez Google do wyszukiwania oraz doboru słów kluczowych, które w dalszych (…)


Nasycenie strony słowami kluczowymi

Jest to jeden z najważniejszych elementów branych pod uwagę przez roboty wyszukiwarek. Nie jest znana optymalna wartość nasycenia strony słowami kluczowymi. Nie należy jednak przesadzać i nienaturalni (…)


Hiperłącza

Po krótkim omówieniu sposobów, w jakie można umieścić słowa kluczowe w treści strony, zajmiemy się hiperłączami, zwanymi również linkami, które są obecnie najważniejszym czynnikiem decydującym o pozyc (…)


Źródła linków

Jak pozyskiwać linki przychodzące? Istnieje wiele sposobów na pozyskanie odsyłaczy do naszej strony. W tym wpisie znajdziesz niektóre z nich.


Optymalizacja strony pod Google w Polsce… WordPress i nie tylko

(Autor: Sławek Czajkowski – więcej informacji o autorze na dole artykułu) O tym jak ważna jest pozycja strony internetowej w Google nikogo nie trzeba przekonywać. Widoczność na wartościowe słowa klucz (…)

… ciąg dalszy nastąpi!

Nie przegap kolejnych części kursu – zapisz się do Newslettera!
[the_ad id=”1814″]

One Thought to “Kurs WordPress”

  1. Niestety, ja wciąż tkwię w blogspocie, choć już z własną domeną 😉
    Ale nie ukrywam, że coraz bardziej wordpress mnie kusi. Póki co muszę się z tym przespać. A dzięki Tobie będę wiedziała od czego zacząć i z pewnością zerknę.
    Dzięki 😀

Leave a Comment