Przejdź do treści
Strona główna » Aktualizacje » Bezpieczna aktualizacja

Bezpieczna aktualizacja

  Chociaż zdarza się to bardzo rzadko, aktualizacja systemu WordPress, wtyczek lub motywów, może nie pójść tak jak powinna. Istnieje ryzyko, że spowoduje wystąpienie poważnych błędów, uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie strony.

  Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto każdorazowo zadbać o bezpieczną aktualizację:

  • Aktualizacje wykonuj w godzinach, w których na Twojej stronie jest najmniejszy ruch (czyli najprawdopodobniej w nocy lub wcześnie rano). Dzięki temu, nawet jeżeli coś pójdzie nie tak, będziesz miał czas, aby rozwiązać problemy, i nie stracisz w tym czasie ruchu na swojej stronie.
  • Każdorazowo, przed wykonaniem aktualizacji, wykonaj backup strony – zarówno plików jak i bazy danych. Dzięki temu, jeżeli napotkasz poważne problemy, będziesz mógł przywrócić poprzednią wersję strony.
  • Skoro masz już zrobiony backup, warto za jednym razem zaktualizować wszystko, co jest do zaktualizowania. Nie odkładaj mniej ważnych aktualizacji na później. Najlepiej zaplanuj sobie, że np. raz w tygodniu wykonujesz backup strony i niezbędne aktualizacje. Gdy dojdziesz do wprawy, cały proces będzie trwał kilka chwil, a unikniesz chaosu związanego z kilkudziesięcioma aktualizacjami do wykonania jednocześnie (w przypadku takich mocno zaległych aktualizacji, jest też większa szansa, że coś pójdzie nie tak).
  • Po zakończeniu aktualizacji dokładnie sprawdź czy wszystko na Twojej stronie działa tak jak powinno. Pisząc dokładnie, mamy na myśli sprawdzenie wszystkich dodatkowych funkcjonalności, widgetów, połączeń linkowych (jeżeli jest ich dużo – sprawdź losowo wybraną grupę). Testy przeprowadź na różnych przeglądarkach i urządzeniach (zdarzyło nam się, że po aktualizacji pewnej wtyczki, na komputerze działała ona poprawnie, a na telefonie strona w ogóle nie chciała się otworzyć). Zanim przystąpisz do sprawdzania, koniecznie wyczyść pamięć podręczną przeglądarek.

  wordpress-bezpieczna-aktualizacja