Przejdź do treści
Strona główna » Kurs WordPress » Ustawienia » Ustawienia mediów

Ustawienia mediów

  W tej zakładce zmienisz ustawienia dotyczące multimediów:

  Rozmiary obrazków

  Wysyłając zdjęcie na serwer, WordPress automatycznie tworzy kilka jego kopii w różnych rozmiarach, które są później wykorzystywane w różnych miejscach strony, w zależności od używanego motywu (zdjęcie w rozmiarze oryginalnym również pozostaje na serwerze). W zakładce Menu ustawienia można zdefiniować, jakie rozmiary mają mieć poszczególne wersje zdjęć.

  Generowane kopie zdjęć w różnych rozmiarach domyślnie nie zmieniają proporcji – zdjęcie jest skalowane do dłuższej krawędzi. Przykładowo, wgrywając na serwer poziome zdjęcie o wymiarach 1600 na 1200 przy zachowaniu domyślnych ustawień, otrzymamy: miniaturę o szerokości 150 pikseli i wysokości 113 pikseli, średnie zdjęcie o szerokości 300 pikseli i wysokości 225 pikseli oraz duże zdjęcie o szerokości 1024 pikseli i wysokości 768 pikseli.

  • Rozmiar miniatury (thumbnail) – miniatury są najczęściej wykorzystywane jako ilustracja krótkich opisów artykułów w archiwach, a także w galeriach zdjęć. Domyślna maksymalna szerokość / wysokość: 150 pikseli.W przypadku miniatury, można dodatkowo zaznaczyć opcję „Przytnij miniaturę do podanych wymiarów”, która spowoduje, że będzie ona miała wymiary dokładnie takie, jak podane – jeżeli wgrasz zdjęcie o rozmiarze 1000 na 660 pikseli, to przy zachowaniu domyślnych ustawień, zostanie ono przeskalowane do wysokości 150 i szerokości 228, a następnie przycięte z lewej i prawej strony o 39 pikseli.
   Jeżeli zaznaczysz tę opcję może się zdarzyć, że jakiś ważny element, znajdujący się przy krawędzi zdjęcia, będzie niewidoczny (szczególnie na zdjęciach na zdjęciach o nietypowym kształcie, np. pionowych), jednak w zdecydowanej większości przypadków przycięte miniatury sprawdzają się bardzo dobrze.
  • Średni rozmiar (medium) – pośredni rozmiar zdjęcia, często wykorzystywany w treści artykułów (po kliknięciu otwiera się większa wersja) oraz w rotatorach. Domyślna maksymalna szerokość / wysokość: 300 pikseli.
  • Duży rozmiar (large) – największy możliwy rozmiar, zazwyczaj wyświetla się po kliknięciu w mniejszą wersję zdjęcia (np. w galerii). Domyślna maksymalna szerokość / wysokość: 1024 pikseli.
  Uwaga!

  Zmiana rozmiarów w ustawieniach mediów dotyczy obrazków wgrywanych po zapisaniu nowych ustawień i nie ma wpływu na pliki, które zostały wgrane wcześniej.

  Jeżeli chcesz automatycznie zmienić rozmiary obrazków wgranych wcześniej, użyj wtyczki Regenerate Thumbnails.

  Wysyłanie plików na serwer

  Porządkuj wysyłane pliki w katalogi z numerami miesięcy i lat w nazwach – jest to bardzo przydatna opcja, pozwalająca na utrzymanie porządku w plikach na serwerze. Gdy jest zaznaczona, pliki zapisują się w katalogach ze względu na miesiąc wgrania (np. ../wp-content/uploads/2015/02/). W przeciwnym razie, wszystkie pliki trafiają do jednego katalogu (../wp-content/uploads/).

  Ustawienia mediów