Przejdź do treści
Strona główna » Kurs WordPress » Ustawienia » Bezpośrednie odnośniki

Bezpośrednie odnośniki

W tej zakładce zmienisz ustawienia dotyczące adresów URL:

Popularne ustawienia

Ta część ustawień zawiera kilka przykładowych schematów budowy adresów URL wpisów.

  • Domyślny (www.adres-strony.pl/?p=123) – nie mówi zbyt wiele o treści wpisu ani użytkownikom, ani robotom wyszukiwarek.
  • Dzień i nazwa (www.adres-strony.pl/2015/04/07/przykladowy-wpis/) – odpowiedni w przypadku, gdy istotna jest data wpisu (np. serwisy informacyjne, kalendarze wydarzeń, aktualności), jednak w przypadku treści ponadczasowych, np. artykułów tematycznych, lepiej go nie stosować, ponieważ może zmniejszyć „klikalność” w dany wpis (ludzie wolą czytać nowe treści, a nie te sprzed kilku lat).
  • Miesiąc i nazwa (www.adres-strony.pl/2015/04/przykladowy-wpis/) – jak wyżej.
  • Liczbowy (www.adres-strony.pl/archiwa/123) – podobnie jak pierwszy schemat, nie mówi nic o treści wpisu.
  • Nazwa wpisu (www.adres-strony.pl/przykladowy-wpis/) – adresem jest sama skrócona nazwa wpisu.
  • Własny format

W ostatnim polu możesz samodzielnie określić budowę adresów URL na swojej stronie, korzystając z dostępnych znaczników. Pomiędzy znacznikami możesz wstawiać separatory. Zazwyczaj, jako separatorów używa się ukośnika (/), jednak możliwe jest zastosowanie innych, np. myślnika.

Znacznik Znaczenie Przykład
%year% Rok dodania wpisu 2015
%monthnum% Miesiąc dodania wpisu (zapis liczbowy) 11
%day% Dzień dodania wpisu (zapis liczbowy) 23
%hour% Godzina dodania wpisu 14
%minute% Minuta dodania wpisu 43
%second% Sekunda dodania wpisu 55
%post_id% Numer ID wpisu 246
%postname% Nazwa skrócona wpisu witaj-swiecie
%category% Nazwa skrócona kategorii wpisu wydarzenia
%author% Nazwa skrócona autora wpisu redakcja

W każdej strukturze powinien zostać użyty znacznik %postname% lub %post_id% – jako jedyne pozwalają one na jednoznaczną identyfikację wpisu.

Jeżeli użyjesz w adresie znacznika %category%, w przypadku wpisów należących do wielu kategorii jednocześnie, będą one dostępne pod kilkoma adresami, zgodnie z przypisanymi kategoriami. Przykładowo wpis „Zapraszamy na wieczór poetycki” dodany do kategorii Aktualności oraz Wydarzenia, będzie dostępny pod adresami:

  • adres-strony.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-wieczor-poetycki
  • adres-strony.pl/wydarzenia/zapraszamy-na-wieczor-poetycki

Nie jest to dobre rozwiązanie z punktu widzenia pozycjonowania (zduplikowana treść), dlatego jeżeli często przypisujesz wpisy do kilku kategorii, lepiej nie umieszczaj w adresie URL znacznika %category%.

Opcjonalne

W tej części ustawień można zmienić aliasy kategorii i tagów. Domyślnym aliasem dla kategorii jest słowo „category”, a dla tagów – „tag”.

Przykładowo, domyślny adres archiwum kategorii wydarzenia wygląda następująco: www.adres-strony.pl/category/wydarzenia. Po wpisaniu aliasu „kategoria”, adres będzie wyglądał tak: www.adres-strony.pl/kategoria/wydarzenia

Uwaga!

Gdy zdecydujesz się na określoną strukturę permalinków, nie powinieneś jej później zmieniać bez wyraźnego powodu. Możesz stracić wypracowane pozycje w wyszukiwarkach oraz moc pochodzącą z linków kierujących do wpisów pod starymi adresami.

Jeżeli jednak taka zmiana okaże się niezbędna, koniecznie zastosuj przekierowania 301 ze starych adresów na nowe.

Ustawienia bezpośrednich odnośników