Przejdź do treści
Strona główna » Kurs WordPress » Pozycjonowanie » Jak działa wyszukiwarka internetowa?

Jak działa wyszukiwarka internetowa?

  Równolegle rozpoczynamy serię wpisów na temat optymalizacji i pozycjonowania. Będą to absolutne podstawy podstaw przeznaczone dla osób zupełnie zielonych.


   

  Obecnie w Internecie funkcjonuje wiele wyszukiwarek stron www, jednak na tym blogu położymy szczególny nacisk na pozycjonowanie stron pod kątem najpopularniejszej, zarówno w Polsce jak i na świecie, wyszukiwarki – Google. Według danych statystycznych udział w rynku tej wyszukiwarki wynosi (w zależności od źródła) od 90 do nawet 97%.

  logo-googleNiezależnie jednak od tego z jakiej wyszukiwarki korzystamy, ma ona za zadanie odnajdywanie interesujących nas stron WWW dostępnych w sieci, według wybranych kryteriów. Najważniejszym kryterium jest oczywiście słowo kluczowe lub fraza, wpisane w pole tekstowe wyszukiwarki. Możemy także określić inne kryteria takie jak język, format pliku czy data publikacji w Internecie.

  Internet jest tak obszerną i złożoną strukturą, że ludzie nie są w stanie na bieżąco zbierać i aktualizować danych wykorzystywanych przez wyszukiwarki Internetowe. W związku z tym większość pracy została przejęta przez roboty, czyli specjalne programy zbierające informacje o stronach internetowych na użytek wyszukiwarek.

  Algorytmy pracy wyszukiwarek nie są w pełni znane, gdyż sposób ich działania jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Mimo to istnieje wiele znanych czynników, które wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania i które można umiejętnie wykorzystać do podniesienia w rankingu pozycji swojej strony internetowej.