Przejdź do treści
Strona główna » Kurs WordPress » Wpisy » Kategorie

Kategorie

    Kategorie są bardzo ważnym narzędziem służącym do porządkowania wpisów. Dzięki nim, użytkownicy mogą łatwiej trafić do wpisów o interesującej ich tematyce.

    Przykładowo, serwis informacyjny może posiadać następujące kategorie wpisów: Kraj, Świat, Sport, Biznes, Kultura itp.

    Przypisywać wpisy do kategorii możesz w trakcie tworzenia nowego wpisu oraz w trybie edycji. Służy do tego widget „Kategorie” zlokalizowany w pasku bocznym, obok edytora. Każdy wpis może zostać przypisany do jednej lub kilku kategorii. Domyślnie wpisy są przypisywane do kategorii „Bez kategorii” (można to zmienić w menu Ustawienia: Pisanie).

    Kategorie można dodawać zarówno z poziomu wpisu (w pasku bocznym) jak i w oddzielnym menu Wpisy: Kategorie.

    Dodawanie kategorii w WordPressie

    Dodawanie kategorii

    Tworząc kategorię z poziomu dodawania postu, musimy wpisać jej nazwę i opcjonalnie podać kategorię nadrzędną.

    • Nazwa – nazwa kategorii musi być unikalna (nawet jeżeli kategorie mają dwóch różnych rodziców, każda z nich musi mieć unikalną nazwę)
    • Kategoria nadrzędna jest kategorią ogólną, o szerszym zakresie tematycznym, w ramach której występują bardziej szczegółowe podkategorie. Przykładowo: do kategorii nadrzędnej Sport można dodać podkategorie: Piłka Nożna, Piła Ręczna, Piłka Siatkowa, Tenis Ziemny itp.

    Jeżeli przypisujesz wpis do podkategorii, nie musisz dodatkowo zaznaczać kategorii nadrzędnej (wpisy ze wszystkich podkategorii danej kategorii nadrzędnej domyślnie stają się przypisane również do niej). Przykładowo, wpisy przypisane do kategorii Piłka Nożna i Tenis Ziemny będą również widoczne w ich kategorii nadrzędnej Sport.

    Dodając kategorie w menu Wpisy > Kategorie mamy do wyboru nieco więcej opcji:

    • Uproszczona nazwa

    Nazwa kategorii w wersji uproszczonej, która będzie wyświetlać się między innymi w adresach URL. Powinno się w niej stosować małe litery (bez polskich znaków), cyfry oraz myślniki. Przykładowo dla kategorii „Rasy psów” nazwa uproszczona mogłaby mieć postać rasy-psow. Jeżeli nic nie wpiszemy w to pole, uproszczona nazwa wygeneruje się sama.

    • Opis kategorii

    To pole powinno zawierać kilkuzdaniowy opis danej kategorii – przykładowo, możesz napisać kilka słów o samym zagadnieniu, którego dotyczy kategoria oraz jakiego rodzaju wpisy będą w ramach niej zamieszczane. Opis kategorii nie jest wyświetlany we wszystkich motywach, ale jeżeli w Twoim jest wykorzystywany, to w połączeniu z dobrze zaplanowaną nazwą kategorii i nazwą uproszczoną, może stanowić doskonałe narzędzie optymalizacji strony internetowej pod kątem pozycjonowania.

    Kategorie w WordPressie

    Zarządzanie kategoriami

    Poza dodawaniem nowych pozycji, w menu kategorii można:

    • edytować istniejące kategorie (zmieniając ich nazwę, nazwę uproszczoną oraz opis). Co ważne, jeżeli zmienimy nazwę kategorii, to później nie musimy ręcznie podpinać wcześniej dodanych w ramach niej wpisów pod kategorię z nową nazwą – stare wpisy nadal będą się w niej znajdować,
    • usuwać istniejące kategorie – usuwając kategorię, nie usuwamy należących do niej wpisów – przeniosą się one automatycznie do kategorii „Bez Kategorii”. Jeżeli chcemy usunąć kilka kategorii jednocześnie, zaznaczamy je na liście i usuwamy za pomocą opcji „Masowe działania”.

    Ostatnia kolumna „Liczba” informuje o tym, ile wpisów znajduje się w danej kategorii.

    Uwaga!

    Kategoria nie pojawi się w widocznym na stronie drzewie kategorii, dopóki nie zostanie do niej przypisany przynajmniej jeden wpis. Możesz jednak ręcznie stworzyć Menu składające się ze wszystkich kategorii i wyświetlić je na stronie.

    Drzewo kategorii

    Szczególnie, jeżeli planujesz stworzyć rozbudowany serwis z dużą liczbą aktualności, warto przemyśleć i odpowiednio zaplanować drzewo kategorii – zarówno dla wygody użytkowników jak i Twojej. W przypadku małej strony w zupełności wystarczy jednopoziomowa lista kategorii.

    Zastanów się, o czym będziesz pisać, pamiętając, że kategorie służą do porządkowania wpisów, a nie stron statycznych (tym zagadnieniem zajmiemy się później).

    Budując drzewo kategorii pamiętaj:

    • aby zakres tematyczny kategorii nie były zbyt wąski – nie ma sensu tworzyć oddzielnej kategorii dla jednego lub kilku wpisów,
    • zakres tematyczny kategorii nie powinien być także zbyt ogólny, jeżeli w danej kategorii znacząco przybywa wpisów, podziel ją na bardziej ograniczone tematycznie podkategorie,
    • staraj się nie powielać kategorii, zanim dodasz nową kategorię zastanów się, czy na Twojej stronie nie znajduje się już zbliżona tematycznie kategoria,
    • drzewo kategorii można będzie później modyfikować według potrzeb, nie musisz od razu stworzyć idealnej listy (i nie stworzysz, wiele pomysłów przyjdzie Ci do głowy, gdy strona już będzie działać),
    • jeżeli jakaś kategoria jest prawie pusta i rzadko wykorzystywana, możesz dla zachowania porządku, przenieść jej zawartość (wpisy) do innej i usunąć ją,
    • nie ma potrzeby tworzenia kategorii ze względu na autorów oraz czas dodania wpisu, ponieważ taki podział już występuje w WordPressie – archiwa z podziałem na autorów i miesiące tworzą się samoistnie,
    • nazwy kategorii powinny być krótkie i rzeczowe (maksymalnie 3-4 słowa, najlepiej 1-2),
    • w nazwach kategorii powinny znaleźć się słowa kluczowe, na które chcesz aby Twoja strona wyświetlała się w wyszukiwarkach.

    Wordpress Kategorie