Przejdź do treści
Strona główna » Kurs WordPress » Widgety » Dostępne widgety

Dostępne widgety

  W podstawowej wersji WordPress oferuje do wyboru 12 widgetów. Każdy z nich można wykorzystywać wielokrotnie, również w jednym pasku bocznym. Ich możliwości przestawiam w poniższej tabelce:

  Widgety dostępne w podstawowej wersji WordPressa
  Widget Archiwum Archiwa

  Widget wyświetla listę miesięcy, w których publikowane były wpisy – opcjonalnie z listą wpisów. Po kliknięciu w dany miesiąc użytkownik jest przenoszony do archiwum danego miesiąca. Aby widget nie zajmował dużo miejsca, można zaznaczyć opcję wyświetlania listy miesięcy jako rozwijalnego menu.

  Widget Kalendarz Kalendarz

  Widget wyświetla kalendarz wpisów, w którym pozaznaczane są dni publikacji wpisów. Po kliknięciu w dzień użytkownik jest przenoszony do archiwum tego dnia. Kalendarz domyślnie wyświetla obecny miesiąc. Widget jest przydatny jeżeli dużo i często publikujemy.

  Widget Meta Meta

  Widget z różnymi linkami – do rejestracji, logowania, kanałów RSS oraz witryny wordpress.org. W większości przypadków jest raczej nieprzydatny.

  Widget Najnowsze wpisy Najnowsze wpisy

  Widget wyświetla listę odnośników do ostatnio dodanych wpisów (ich liczbę możesz ustawić w panelu administracyjnym). Opcjonalnie, obok tytułów można wyświetlić daty dodania wpisów.

  Widget Strony Strony

  Widget wyświetla listę stron statycznych (z odnośnikami) w kolejności według daty dodania, tytułu lub identyfikatora strony. Można ustawić, ile stron ma się wyświetlić, a także wykluczyć niepotrzebne strony z listy, podając ich identyfikatory.

  Skąd wziąć identyfikator?

  Aby go znaleźć, wejdź do edycji wybranej strony. W pasku adresu URL pojawi się adres edycji strony, w którym identyfikator znajduje się za wyrażeniem „post=”, tak jak w poniższym przykładzie:

  http://www.adresstrony.pl/wp-admin/post.php?post=23&action=edit

  Możesz też nacisnąć przycisk „Pobierz skrócony odnośnik” (obok adresu). Identyfikator to liczba znajdująca się na jego końcu za znakiem „=”, na przykład:

  http://www.adresstrony.pl/?p=23

  Widget Wyszukiwanie Wyszukiwanie

  Widget z wyszukiwarką, która jako wynik zwraca listę stron zawierających w tytule lub treści wyszukiwaną frazę.

  Widget Tagi Chmura tagów

  Widget wyświetla chmurę tagów lub chmurę kategorii wpisów. Największe w chmurze są tagi/kategorie do których przypisanych jest najwięcej wpisów. Po kliknięciu w wybraną pozycję użytkownik jest przenoszony do archiwum wybranego tagu/kategorii.

  Widget kategorie Kategorie

  Widget wyświetla listę kategorii wpisów. Można ją wyświetlić jako rozwijane menu, drzewo kategorii z hierarchią oraz przy każdej pozycji pokazać liczbę wpisów. Po kliknięciu w pozycję użytkownik jest przenoszony do archiwum wybranej kategorii.

  Widget Najnowsze komentarze Najnowsze komentarze

  Widget wyświetla listę najnowszych komentarzy (tytuł skomentowanego wpisu i autor). Liczbę wyświetlanych komentarzy można ustawić w panelu administracyjnym.

  Widget RSS
  RSS
  Widget wyświetla listę najnowszych wpisów z innej strony lub blogu na podstawie danych z kanału RSS. Adres kanału RSS należy wpisać w ustawieniach widgetu (zazwyczaj ma on postać http://adresstrony/feed lub http://adresstrony/rss). W ustawieniach można także określić, czy chcemy aby wyświetlała się zawartość (zajmuje dużo miejsca), autor i data wpisów. 
  Widget Tekst
  Tekst
  Widget wyświetla dowolny wprowadzony tekst. Można w nim zastosować kod HTML (i za jego pomocą dodawać linki, obrazki itp.) lub dowolny skrypt (np. wstawić Widget Facebooka, AdSense, YouTube, Systemu Płatności lub dowolny inny).Opcja „Automatycznie twórz akapity” odzwierciedla na stronie dodane odstępy między wierszami (jeżeli nie jest zaznaczona musisz wprowadzać odstępy za pomocą HTML’a, np. znacznikiem <br>).Widget ten stwarza praktycznie nieograniczone możliwości. Za jego pomocą możesz umieścić w pasku bocznym wszystko co zechcesz. 
  Widget Menu Menu

  Widget wyświetla wybrane menu. Może to być menu główne strony lub dowolne inne menu, skomponowane w zakładce Wygląd > Menu.

  Jeżeli powyższa lista jest dla Ciebie niewystarczająca, możesz skorzystać z licznych wtyczek rozbudowujących WordPressa o dodatkowe widgety – przeczytasz o nich w kolejnych postach.

  Dostępne widgety w WordPressie