https://lottiefiles.com/8881-wave

WordPress.com

wordpress.com

Zapisz się na szkolenie indywidualne

Zachęcamy do skorzystania z oferty szkoleń indywidualnych online z WordPressa i SEO.

Oprócz platformy wordpress.org istnieje jeszcze usługa pokrewna o nazwie wordpress.com, rozwijana i zarządzana przez tą samą firmę – Automattic. Oba rozwiązania działają w oparciu o to samo oprogramowanie, jednak jest pomiędzy nimi wiele różnic.

W skrócie:

WordPress.org udostępnia użytkownikom oprogramowanie, które mogą oni ściągnąć, a następnie zainstalować na własnym serwerze i podpiąć pod własną domenę. Dodatkowo użytkownicy mogą wyposażyć swoją instalację WordPressa w wiele dodatków – wtyczek oraz samodzielnie ją modyfikować.

WordPress.com to z kolei platforma do tworzenia blogów i stron, na której użytkownicy zakładają strony na już istniejącej instalacji WordPressa. Nie trzeba mieć własnego serwera i żadnych umiejętności technicznych. Jeżeli kiedykolwiek prowadziłeś blog na platformie blogowej typu blogspot.com, czy blog.pl (który od jakiegoś czasu również działa w oparciu o WordPress) – wordpress.com działa na podobnej zasadzie jak one. wordpress.com

Różnice pomiędzy wordpress.com a wordpress.org

  wordpress.org wordpress.com
Własny serwer Potrzebny Niepotrzebny
Własna domena Potrzebna Niepotrzebna
Cena Darmowy + płatne rozszerzenia Darmowy + płatne rozszerzenia
Wtyczki Można zainstalować nieograniczoną ilość i tworzyć własne Można zainstalować tylko kilka podstawowych
Motywy Można wybierać spośród tysięcy dostępnych i tworzyć własne Można wybierać tylko spośród dostępnych w katalogu
Wersja językowa Jest dostępna polska wersja językowa, a szablony i wtyczki można samodzielnie tłumaczyć Polska wersja językowa jest niekompletna, a wiele szablonów jest nieprzetłumaczonych
Personalizacja i konfiguracja Nieograniczone możliwości Ograniczone możliwości
Dostęp do kodu (i możliwość jego modyfikacji) Jest Brak
Dostęp do FTP i bazy danych Jest Brak
Aktualizacje Trzeba o nich pamiętać Robią się same
Reklamy (np. AdSense) Można umieścić Nie można umieścić
Statystyki Trzeba zainstalować odpowiednią wtyczkę (lub motyw obsługujący statystyki) Są od razu dostępne, ale mają ograniczoną funkcjonalność
Kopie zapasowe Trzeba o nie zadbać samodzielnie Wykonują się same
Umiejętności techniczne Zalecane Niepotrzebne

WordPress.com jest dobry dla osób, które nigdy nie miały styczności z tworzeniem stron internetowych oraz tych, które nie mają wygórowanych wymagań – wystarczy im miejsce do pisania postów bez żadnych dodatkowych funkcjonalności i „fajerwerków”.

Jeżeli jednak chcesz mieć pełną kontrolę nad stroną, móc ją rozwijać w dowolnym kierunku i realizować swoje pomysły, koniecznie wybierz wordpress.org

[the_ad id=”1814″]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Kontakt

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące oferty naszej firmy, skontaktuj się z nami:

Książka

Zachecamy do zapoznania się z naszą książką „WordPress 5 dla początkujących”, która ukazała się 2.07.2019 roku nakładem wydawnictwa Helion.

(*) Miło nam poinformowac, że w przygotowaniu jest nasza kolejna książka „SEO i pozycjonowanie dla początkujących”. Planowana data wydania: IV kwartał 2021 roku.

Opinie Klientów
Oceny Klientów
5
Oceniono 5 na 5 gwiazdek
Ocena 5 na 5 gwiazdek (na podstawie 26 opinii)
Zapisz się na szkolenie

Naucz się samodzielnie tworzyć strony internetowe podczas naszych szkoleń (zamkniętych, otwartych lub indywidualnych). Płacisz kwotę niższą od zlecenia stworzenia strony zewnętrznej firmie – zyskujesz zarówno atrakcyjną, funkcjonalną oraz (co najważniejsze) działającą stronę internetową jak i umiejętności, które z pewnością przydadzą się w przyszłości!