https://lottiefiles.com/8881-wave

Przenoszenie strony na inny serwer

Zapisz się na szkolenie indywidualne

Zachęcamy do skorzystania z oferty szkoleń indywidualnych online z WordPressa i SEO.

Czasami zachodzi potrzeba przeniesienia strony na inny serwer – może się tak stać w przypadku konieczności zmiany hostingu, ale również gdy chcemy przenieść wersję deweloperską nowo powstałej strony w docelowe miejsce.

Procedura przenoszenia strony nie jest skomplikowana i zamyka się w kilkunastu krokach, które jednak należy wykonać uważnie i dokładnie, aby później nie mieć problemów z nową instalacją.

Oto one:

 1. Zrób porządek

Przenosiny strony to dobry moment, aby zadbać o porządek na swojej stronie. Skasuj wszystkie nieużywane szablony i wtyczki, jeżeli jest taka potrzeba, możesz także zrobić remanent w bibliotece multimediów. Dzięki temu Twoja strona będzie zajmować mniej miejsca, a podczas przenoszenia zużyjesz mniej transferu.

 1. Wyłącz wtyczki

Zanim zabierzesz się do przenoszenia strony, „spakuj ją” – wyłącz wszystkie wtyczki. Przenoszenie strony z włączonymi wtyczkami zazwyczaj się nie udaje i jest powodem większości problemów i błędów w czasie tego procesu.

 1. Zrób kopię bazy danych

Zaloguj się do panelu zarządzania bazą danych (jeżeli nie znasz adresu panelu i danych dostępowych – poproś o pomoc administratora swojego serwera), wykonaj kopię (eksport) bazy danych i zapisz plik na swoim komputerze.

Procedura tworzenia kopii bazy danych na przykładzie home.pl

 • wpisz do przeglądarki adres http://nazwa-twojego-serwera.home.pl/sql/,
 • w okienku logowania, które się pojawi, wpisz nazwę starej bazy danych i hasło,
 • wybierz nazwę bazy danych w panelu bocznym (zazwyczaj do wyboru są dwie bazy – dolna „information_schema”, której nie ruszamy, i górna – właściwa),

baza-danych-1

 • wybierz opcję Eksportu w menu górnym,

baza-danych-eskport

 • jeżeli zamierzasz zaimportować dane do pustej bazy, możesz wybrać metodę eksportu – szybko, nie zmieniając żadnych ustawień,
 • naciśnij przycisk „Wykonaj” i zapisz plik na dysku

~ * ~

Po wykonaniu pierwszych trzech kroków możesz skorzystać z dwóch metod przenoszenia plików pomiędzy serwerami. Metoda pierwsza polega zainstalowaniu nowego WordPressa w docelowym miejscu i przeniesieniu wyłącznie katalogu /wp-content (polecana dla małych i nieskomplikowanych serwisów), a druga, na przeniesieniu wszystkich plików ze starego serwera na nowy (polecana w przypadku dużych i skomplikowanych serwisów). Oczywiście, bazę danych musimy przenieść w obydwu przypadkach.

Metoda I

 1. Zrób kopię plików z serwera

Jeżeli strona nie jest skomplikowana, wystarczy skopiować katalog wp-content, a następnie w miejscu docelowym wykonać nową instalację WordPressa i tam podmienić wyżej wymieniony katalog.

Kopię plików wykonasz programem FTP (np. FileZilla). Musisz zalogować się na swój serwer, wybrać katalog, w którym znajduje się przenoszona strona i skopiować katalog /wp-content na dysk.

Oprócz katalogu wp-content, musisz przenieść także wszystkie inne pliki i foldery, które utworzyłeś lub zmodyfikowałeś, lub które zostały utworzone lub zmodyfikowane przez wtyczki.

 1. Zainstaluj WordPressa w nowej lokalizacji

W nowej lokalizacji (na nowym serwerze) wykonaj zupełnie nową („pustą”) instalację WordPressa. Informacje jak to zrobić znajdziesz w części kursu Pierwsze kroki w Wordpessie

 1. Zaktualizuj kopię starej bazy danych

 Jeżeli strona ma działać pod innym adresem, musisz zaktualizować wszystkie adresy URL w bazie danych. Możesz to zrobić hurtowo używając darmowego programu Notepad ++. Po jego włączeniu naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + F. W okienku, które się ukaże, wybierz zakładkę Zamień. W górnej linijce wpisz stary adres strony, a w dolnym – nowy i naciśnij przycisk „Zamień wszystkie”. Następnie zapisz zaktualizowaną bazę danych.

notepad-zamiana-urli

 1. Zaimportuj dane ze starej (zaktualizowanej) do nowej bazy danych

Procedura importowania danych do nowej bazy danych na przykładzie home.pl

 • wpisz do przeglądarki adres http://nazwa-twojego-serwera.home.pl/sql/,
 • w okienku logowania, które się pojawi, wpisz nazwę nowej bazy danych i hasło,
 • wybierz nazwę bazy danych w panelu bocznym (zazwyczaj do wyboru są dwie bazy – dolna „information_schema”, której nie ruszamy, i górna – właściwa),
 • skasuj całą zawartość bazy danych,
 • wybierz opcję Importu w menu górnym

baza-danych-import

 • naciśnij przycisk „Przeglądaj” i wybierz wyeksportowany przed chwilą plik z backupem bazy danych z dysku,
 • naciśnij przycisk „Wykonaj” i poczekaj, aż proces importu zostanie zakończony.
 1. Wgraj pliki na nowy serwer

Następnie zaloguj się przez FTP na nowym serwerze, usuń z serwera katalog /wp-content, a na jego miejsce wgraj zawartość katalogu /wp-content ze swojego komputera.

 1. Zmień przekierowanie domeny

W panelu administracyjnym swojego serwera zmień przekierowanie domeny w taki sposób, aby wskazywała na odpowiedni katalog na nowym serwerze.

 1. Wyczyść cache przeglądarki

Zanim zabierzesz się do sprawdzania strony w nowej lokalizacji, wyczyść cache przeglądarki.

 1. Włącz wtyczki i sprawdź poprawność działania strony

Konieczne może okazać się poprawienie niektórych ustawień menu, motywów, widgetów i wtyczek.

 1. Jeżeli wykonałeś wszystkie powyższe czynności prawidłowo, strona w nowej lokalizacji powinna działać poprawnie.

Metoda II

 1. Zrób kopię wszystkich plików z serwera

Przekopiuj wszystkie pliki z serwera, z katalogu w którym znajduje się instalacja WordPressa – wszystkie katalogi (wp-content, wp-admin, wp-includes i inne jeśli istnieją), oraz wszystkie pliki, które znajdują się „luzem” w katalogu głównym.

Kopię plików wykonasz programem FTP (np. FileZilla). Musisz zalogować się na swój serwer, wybrać katalog, w którym znajduje się przenoszona strona i skopiować wszystkie katalogi i pliki na dysk.

 1. Zaktualizuj kopię starej bazy danych

 Jeżeli strona ma działać pod innym adresem, musisz zaktualizować wszystkie adresy URL w bazie danych. Możesz to zrobić hurtowo używając darmowego programu Notepad ++. Po jego włączeniu naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + F. W okienku, które się ukaże wybierz zakładkę Zamień. W górnej linijce wpisz stary adres strony, a w dolnym – nowy i naciśnij przycisk „Zamień wszystkie”. Następnie zapisz zaktualizowaną bazę danych.

 1. Zaimportuj dane ze starej (zaktualizowanej) do nowej bazy danych

(patrz opis tego punktu w Metodzie I)

 1. Wgraj pliki na nowy serwer

Następnie zaloguj się przez FTP na nowym serwerze i do katalogu, w którym ma się znajdować WordPress, wgraj wszystkie katalogi i pliki, które ściągnąłeś ze starego serwera.

 1. Zaktualizuj plik wp-config.php

Wyedytuj plik wp-config.php w edytorze tekstowym (np. Notepad ++), aktualizując go o dane nowej bazy danych – musisz podmienić jej nazwę, nazwę użytkownika oraz hasło.

edycja-wp-config

Uwaga!

Nie próbuj edytować plików w programie Notatnik! Jest to bardzo częsty powód problemów i błędów w czasie przenoszenia strony.

 1. Zaktualizuj plik .htaccess

 Wyedytuj plik .htaccess w edytorze tekstowym (np. Notepad ++) i zaktualizuj w nim adres strony (jeżeli jest taka potrzeba).

 1. Zmień przekierowanie domeny

W panelu administracyjnym swojego serwera zmień przekierowanie domeny w taki sposób, aby wskazywała na odpowiedni katalog na nowym serwerze.

 1. Wyczyść cache przeglądarki

Zanim zabierzesz się do sprawdzania strony w nowej lokalizacji, wyczyść cache przeglądarki.

 1. Włącz wtyczki i sprawdź poprawność działania strony

Konieczne może okazać się poprawienie niektórych ustawień menu, motywów, widgetów i wtyczek.

 1. Jeżeli wykonałeś wszystkie powyższe czynności prawidłowo, strona powinna działać poprawnie w nowej lokalizacji.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Kontakt

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące oferty naszej firmy, skontaktuj się z nami:

Książka

Zachecamy do zapoznania się z naszą książką „WordPress 5 dla początkujących”, która ukazała się 2.07.2019 roku nakładem wydawnictwa Helion.

(*) Miło nam poinformowac, że w przygotowaniu jest nasza kolejna książka „SEO i pozycjonowanie dla początkujących”. Planowana data wydania: IV kwartał 2021 roku.

Opinie Klientów
Oceny Klientów
5
Oceniono 5 na 5 gwiazdek
Ocena 5 na 5 gwiazdek (na podstawie 26 opinii)
Zapisz się na szkolenie

Naucz się samodzielnie tworzyć strony internetowe podczas naszych szkoleń (zamkniętych, otwartych lub indywidualnych). Płacisz kwotę niższą od zlecenia stworzenia strony zewnętrznej firmie – zyskujesz zarówno atrakcyjną, funkcjonalną oraz (co najważniejsze) działającą stronę internetową jak i umiejętności, które z pewnością przydadzą się w przyszłości!