https://lottiefiles.com/8881-wave

Historia WordPressa

Zapisz się na szkolenie indywidualne

Zachęcamy do skorzystania z oferty szkoleń indywidualnych online z WordPressa i SEO.

Historia WordPressa rozpoczęła się w 2002 roku, kiedy 18-letni Matt Mullenweg założył blog na platformie b2 / cafelog, na którym publikował zdjęcia z wakacji. Rok później twórca tej platformy, Michel Valdrighi, zaprzestał dalszego rozwijania tego projektu.

Matt Mullenweg postanowił stworzyć własną platformę blogową w oparciu o kod platformy b2 / cafelog. Pomysł spodobał się jego koledze, Mike’owi Little’owi, który postanowił pomóc w rozwijaniu systemu. Niedługo później do projektu dołączył także… Michel Valdrighi, czyli twórca pierwowzoru WordPressa.

27 maja 2003 roku światło dzienne ujrzała pierwsza wersja WordPressa opatrzona numerem 0.70. Od tamtej pory projekt nabierał coraz większego rozpędu, i z prostego narzędzia do prowadzenia blogów, w ciągu kilku lat, przerodził się w potężny CMS o praktycznie nieograniczonych możliwościach.

Ciekawostki:

  • Nazwę systemu „WordPress” wymyśliła przyjaciółka Matta Mullenwega – Christine Tremoulet.
  • Nazwy poszczególnych wersji mają nadawane imiona na cześć gwiazd jazzowych, ponieważ Matt Mullenweg jest wielkim fanem jazzu.
  • Tajemnicza wtyczka „Hello Dolly” to pomysł twórcy WordPressa na oddanie hołdu Louisowi Armstrongowi, a zarazem sposób na pokazanie początkującym użytkownikom mechanizmu działania wtyczek.
  • W 2004 roku popularna platforma blogowa Movable Type wprowadziła wiele ograniczeń dla swoich użytkowników, za których usunięcie zażądała opłaty licencyjnej. Z tego powodu wielu użytkowników zrezygnowało z Movable Type i przeniosło się na WordPressa.
  • Założona w 2005 roku przez Matta Mullenwega firma Automattic, będąca właścicielem WordPressa, jest warta obecnie ponad miliard dolarów, a zatrudnia tylko 322 pracowników.
  • Twórca WordPressa, Matt Lullenwag, jest wielkim zwolennikiem idei open source i angażuje się w wiele projektów tego typu. Ponadto, wspiera on akcję Charity Water, mającą na celu zapewnienie dostępu do wody wszystkim ludziom na świecie.

Pierwsza wersja panelu administracyjnego WordPressa (z 2003 roku)

[the_ad id=”1814″]

Kroki milowe w historii rozwoju WordPressa:
2001 Powstanie platformy b2 / cafelog
2003 Powstanie pierwszej wersji WordPressa na bazie platformy b2 / cafelog
2004 Wprowadzenie wtyczek
2005 Wprowadzenie tematów, statycznych stron oraz ról użytkowników
2007 Wprowadzenie automatycznego zapisywania, sprawdzania pisowni, widgetów, przyjaznych adresów oraz unowocześnionego systemu taksonomii
2008 Wprowadzenie widgetów w panelu administracyjnym, shortcodów oraz automatycznej aktualizacji
2009 Wprowadzenie kosza na śmieci oraz edycji zdjęć
2010 Wprowadzenie niestandardowych typów postów oraz możliwości zarządzania wieloma stronami (Multi-Site)
2011 Wprowadzenie formatów postów, paska administratora (admin bar) oraz wskazówek dla początkujących
2012 Wprowadzenie personalizacji oraz przeglądarki motywów, a także nowego managera mediów
2013 Wprowadzenie możliwości dodawania osadzonych plików audio i video oraz automatycznej aktualizacji

Wordpress Historia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Kontakt

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące oferty naszej firmy, skontaktuj się z nami:

Książka

Zachecamy do zapoznania się z naszą książką „WordPress 5 dla początkujących”, która ukazała się 2.07.2019 roku nakładem wydawnictwa Helion.

(*) Miło nam poinformowac, że w przygotowaniu jest nasza kolejna książka „SEO i pozycjonowanie dla początkujących”. Planowana data wydania: IV kwartał 2021 roku.

Opinie Klientów
Oceny Klientów
5
Oceniono 5 na 5 gwiazdek
Ocena 5 na 5 gwiazdek (na podstawie 26 opinii)
Zapisz się na szkolenie

Naucz się samodzielnie tworzyć strony internetowe podczas naszych szkoleń (zamkniętych, otwartych lub indywidualnych). Płacisz kwotę niższą od zlecenia stworzenia strony zewnętrznej firmie – zyskujesz zarówno atrakcyjną, funkcjonalną oraz (co najważniejsze) działającą stronę internetową jak i umiejętności, które z pewnością przydadzą się w przyszłości!