Bezpośrednie odnośniki

Ustawienia bezpośrednich odnośnikówW tej zakładce zmienisz ustawienia dotyczące adresów URL:

Popularne ustawienia

Ta część ustawień zawiera kilka przykładowych schematów budowy adresów URL wpisów.

 • Domyślny (www.adres-strony.pl/?p=123) – nie mówi zbyt wiele o treści wpisu ani użytkownikom, ani robotom wyszukiwarek.
 • Dzień i nazwa (www.adres-strony.pl/2015/04/07/przykladowy-wpis/) – odpowiedni w przypadku, gdy istotna jest data wpisu (np. serwisy informacyjne, kalendarze wydarzeń, aktualności), jednak w przypadku treści ponadczasowych, np. artykułów tematycznych, lepiej go nie stosować, ponieważ może zmniejszyć „klikalność” w dany wpis (ludzie wolą czytać nowe treści, a nie te sprzed kilku lat).
 • Miesiąc i nazwa (www.adres-strony.pl/2015/04/przykladowy-wpis/) – jak wyżej.
 • Liczbowy (www.adres-strony.pl/archiwa/123) – podobnie jak pierwszy schemat, nie mówi nic o treści wpisu.
 • Nazwa wpisu (www.adres-strony.pl/przykladowy-wpis/) – adresem jest sama skrócona nazwa wpisu.
 • Własny format

W ostatnim polu możesz samodzielnie określić budowę adresów URL na swojej stronie, korzystając z dostępnych znaczników. Pomiędzy znacznikami możesz wstawiać separatory. Zazwyczaj, jako separatorów używa się ukośnika (/), jednak możliwe jest zastosowanie innych, np. myślnika.

Znacznik Znaczenie Przykład
%year% Rok dodania wpisu 2015
%monthnum% Miesiąc dodania wpisu (zapis liczbowy) 11
%day% Dzień dodania wpisu (zapis liczbowy) 23
%hour% Godzina dodania wpisu 14
%minute% Minuta dodania wpisu 43
%second% Sekunda dodania wpisu 55
%post_id% Numer ID wpisu 246
%postname% Nazwa skrócona wpisu witaj-swiecie
%category% Nazwa skrócona kategorii wpisu wydarzenia
%author% Nazwa skrócona autora wpisu redakcja

W każdej strukturze powinien zostać użyty znacznik %postname% lub %post_id% – jako jedyne pozwalają one na jednoznaczną identyfikację wpisu.

Jeżeli użyjesz w adresie znacznika %category%, w przypadku wpisów należących do wielu kategorii jednocześnie, będą one dostępne pod kilkoma adresami, zgodnie z przypisanymi kategoriami. Przykładowo wpis „Zapraszamy na wieczór poetycki” dodany do kategorii Aktualności oraz Wydarzenia, będzie dostępny pod adresami:

 • adres-strony.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-wieczor-poetycki
 • adres-strony.pl/wydarzenia/zapraszamy-na-wieczor-poetycki

Nie jest to dobre rozwiązanie z punktu widzenia pozycjonowania (zduplikowana treść), dlatego jeżeli często przypisujesz wpisy do kilku kategorii, lepiej nie umieszczaj w adresie URL znacznika %category%.

Opcjonalne

W tej części ustawień można zmienić aliasy kategorii i tagów. Domyślnym aliasem dla kategorii jest słowo „category”, a dla tagów – „tag”.

Przykładowo, domyślny adres archiwum kategorii wydarzenia wygląda następująco: www.adres-strony.pl/category/wydarzenia. Po wpisaniu aliasu „kategoria”, adres będzie wyglądał tak: www.adres-strony.pl/kategoria/wydarzenia

Uwaga!

Gdy zdecydujesz się na określoną strukturę permalinków, nie powinieneś jej później zmieniać bez wyraźnego powodu. Możesz stracić wypracowane pozycje w wyszukiwarkach oraz moc pochodzącą z linków kierujących do wpisów pod starymi adresami.

Jeżeli jednak taka zmiana okaże się niezbędna, koniecznie zastosuj przekierowania 301 ze starych adresów na nowe.

Ustawienia bezpośrednich odnośników

Podobne wpisy

 • GravatarGravatar Informacje na temat Gravatara. Co to jest Gravatar oraz jak z niego korzystać. Opis kategorii gravatarów.
 • Ustawienia ogólneUstawienia ogólne Informacje na temat ustawień ogólnych - format daty i godziny, strefa czasowa, pierwszy dzień tygodnia, język witryny, tytuł i opis witryny, członkostwo.
 • Ustawienia dyskusjiUstawienia dyskusji Informacje na temat ustawień dyskusji - ustawienia komentarzy, pingbacki i trackbacki, obrazki profilowe.
 • Ustawienia mediówUstawienia mediów Informacje na temat ustawień mediów - wielkości obrazków (miniatura, średni i duży rozmiar), przycinanie miniatury, porządkowanie plików w katalogach na serwerze.
 • Ustawienia czytaniaUstawienia czytania Informacje na temat ustawień czytania - co wyświetla strona główna, liczba postów na jednej podstronie, ustawienia RSS, widoczność dla wyszukiwarek.
 • Aktualizacja rdzeniaAktualizacja rdzenia Jeżeli Twój WordPress wymaga aktualizacji, zostaniesz o tym poinformowany poprzez specjalny komunikat wyświetlający się w górnej części panelu administracyjnego. W tym wpisie podpowiadamy jak przejść przez proces aktualizacji (automatycznej lub ręcznej).

Na razie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych częściach kursu oraz ciekawostkach ze świata WordPressa.

* Nikomu nie przekażemy Twojego adresu email. Nie wysyłamy spamu.

Facebook

Grupa WordPress Dla Każdego

Zapraszamy także na grupę "WordPress Dla Każdego" na Facebooku

https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/.

Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa.