Ustawienia mediów

Ustawienia mediówW tej zakładce zmienisz ustawienia dotyczące multimediów:

Rozmiary obrazków

Wysyłając zdjęcie na serwer, WordPress automatycznie tworzy kilka jego kopii w różnych rozmiarach, które są później wykorzystywane w różnych miejscach strony, w zależności od używanego motywu (zdjęcie w rozmiarze oryginalnym również pozostaje na serwerze). W zakładce Menu ustawienia można zdefiniować, jakie rozmiary mają mieć poszczególne wersje zdjęć.

Generowane kopie zdjęć w różnych rozmiarach domyślnie nie zmieniają proporcji – zdjęcie jest skalowane do dłuższej krawędzi. Przykładowo, wgrywając na serwer poziome zdjęcie o wymiarach 1600 na 1200 przy zachowaniu domyślnych ustawień, otrzymamy: miniaturę o szerokości 150 pikseli i wysokości 113 pikseli, średnie zdjęcie o szerokości 300 pikseli i wysokości 225 pikseli oraz duże zdjęcie o szerokości 1024 pikseli i wysokości 768 pikseli.

 • Rozmiar miniatury (thumbnail) – miniatury są najczęściej wykorzystywane jako ilustracja krótkich opisów artykułów w archiwach, a także w galeriach zdjęć. Domyślna maksymalna szerokość / wysokość: 150 pikseli.W przypadku miniatury, można dodatkowo zaznaczyć opcję „Przytnij miniaturę do podanych wymiarów”, która spowoduje, że będzie ona miała wymiary dokładnie takie, jak podane – jeżeli wgrasz zdjęcie o rozmiarze 1000 na 660 pikseli, to przy zachowaniu domyślnych ustawień, zostanie ono przeskalowane do wysokości 150 i szerokości 228, a następnie przycięte z lewej i prawej strony o 39 pikseli.
  Rozmiar obrazkaJeżeli zaznaczysz tę opcję może się zdarzyć, że jakiś ważny element, znajdujący się przy krawędzi zdjęcia, będzie niewidoczny (szczególnie na zdjęciach na zdjęciach o nietypowym kształcie, np. pionowych), jednak w zdecydowanej większości przypadków przycięte miniatury sprawdzają się bardzo dobrze.
 • Średni rozmiar (medium) – pośredni rozmiar zdjęcia, często wykorzystywany w treści artykułów (po kliknięciu otwiera się większa wersja) oraz w rotatorach. Domyślna maksymalna szerokość / wysokość: 300 pikseli.
 • Duży rozmiar (large) – największy możliwy rozmiar, zazwyczaj wyświetla się po kliknięciu w mniejszą wersję zdjęcia (np. w galerii). Domyślna maksymalna szerokość / wysokość: 1024 pikseli.

Uwaga!

Zmiana rozmiarów w ustawieniach mediów dotyczy obrazków wgrywanych po zapisaniu nowych ustawień i nie ma wpływu na pliki, które zostały wgrane wcześniej.

Jeżeli chcesz automatycznie zmienić rozmiary obrazków wgranych wcześniej, użyj wtyczki Regenerate Thumbnails.

Wysyłanie plików na serwer

Porządkuj wysyłane pliki w katalogi z numerami miesięcy i lat w nazwach – jest to bardzo przydatna opcja, pozwalająca na utrzymanie porządku w plikach na serwerze. Gdy jest zaznaczona, pliki zapisują się w katalogach ze względu na miesiąc wgrania (np. ../wp-content/uploads/2015/02/). W przeciwnym razie, wszystkie pliki trafiają do jednego katalogu (../wp-content/uploads/).

Ustawienia mediów

Podobne wpisy

 • Ustawienia dyskusjiUstawienia dyskusji Informacje na temat ustawień dyskusji - ustawienia komentarzy, pingbacki i trackbacki, obrazki profilowe.
 • Ustawienia ogólneUstawienia ogólne Informacje na temat ustawień ogólnych - format daty i godziny, strefa czasowa, pierwszy dzień tygodnia, język witryny, tytuł i opis witryny, członkostwo.
 • Bezpośrednie odnośnikiBezpośrednie odnośniki Informacje na temat ustawień bezpośrednich odnośników - format adresu url wpisu, znaczniki oraz aliasy kategorii i tagów.
 • GravatarGravatar Informacje na temat Gravatara. Co to jest Gravatar oraz jak z niego korzystać. Opis kategorii gravatarów.
 • UstawieniaUstawienia Informacje ogólne na temat dostępnych ustawień w WordPressie, dzięki którym można dostosować różne szczegóły konfiguracji strony.
 • Ustawienia czytaniaUstawienia czytania Informacje na temat ustawień czytania - co wyświetla strona główna, liczba postów na jednej podstronie, ustawienia RSS, widoczność dla wyszukiwarek.

Na razie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych częściach kursu oraz ciekawostkach ze świata WordPressa.

* Nikomu nie przekażemy Twojego adresu email. Nie wysyłamy spamu.

Facebook

Grupa WordPress Dla Każdego

Zapraszamy także na grupę "WordPress Dla Każdego" na Facebooku

https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/.

Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa.