Kurs WordPress

Drogi Internauto!

Rozwój Internetu, który nastąpił w ciągu ostatnich kilkunastu lat wywarł olbrzymi wpływ na sposób prowadzenia i promocji przedsięwzięć (zarówno komercyjnych jak i tych o charakterze non profit). Jego ciągle rosnąca popularność sprawiła, że trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek działalność, która nie miałaby własnej strony internetowej. Spowodowało to, że strony internetowe, niegdyś bardzo proste, zastąpione zostały przez złożone serwisy o niemal nieograniczonej funkcjonalności. Dzisiaj strona internetowa to już nie tylko wizytówka, ale często sklep internetowy, tablica ogłoszeń, portal społecznościowy itp.

Jeszcze do niedawna złożoność ta powodowała, że budowa takiego serwisu była niezwykle trudnym i pracochłonne przedsięwzięciem, które wykonać mogli jedynie wykwalifikowani programiści. To zazwyczaj wiązało się z koniecznością poniesienia bardzo dużych, często wielotysięcznych, kosztów.

Na szczęście zapotrzebowanie na tak rozwinięte strony spowodowało, że powstały różne narzędzia, które prace te bardzo ułatwiły i serwisy, które jeszcze niedawno mogły powstać tylko dzięki pracy całego zespołu programistów, obecnie można zrobić samemu w zaciszu własnego biura lub domu. To daje nam nieskończone możliwości w kreowaniu, modernizowaniu i dopasowywaniu strony do własnych potrzeb i zapewnia elastyczność, która pomoże w utrzymaniu jej na najwyższym poziomie.

Ten kurs powstał z myślą o wszystkich osobach zmagających się z problemem strony internetowej. Zarówno o tych, które własnej strony jeszcze nie mają i myślą o jej stworzeniu, jak również o tych, które chcą zmodernizować lub ulepszyć stronę już istniejącą.

Zapraszamy na kurs tworzenia stron na platformie WordPress. Naucz się samodzielnie tworzyć strony internetowe krok po kroku w WordPressie.

Koniecznie daj nam znać jak podoba Ci się nasz kurs, jakie są jego słabe i mocne strony oraz czego w nim brakuje. Na Twoją opinię czekamy pod adresem info@wpwizard.pl

Zapraszamy Cię także na grupę „WordPress Dla Każdego” na Facebooku https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/. Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa :)

Spis treści:

Informacje ogólne

Wordpress
O WordPressie

Definicja systemu WordPress – czym jest i do czego służy – oraz informacje na temat jego popularności.

Wordpress Historia
Historia WordPressa

Historia powstania WordPressa, kroki milowe w historii rozwoju tego systemu oraz garść ciekawostek na temat jego twórców.

GNU
Licencja WordPressa

Informacje na temat licencji WordPressa (GNU – General Public License) oraz zasady użytkowania.

Społeczność Wordpressa
Społeczność WordPressa

Informacje na temat społeczności użytkowników skupionej WordPressa – co WordPress zawdzięcza społeczności, a co społeczność zawdzięcza Wordpressowi.

Wordpress Znane Strony
Znane strony na WordPressie

Przykłady znanych na całym świecie firm tworzących swoje strony internetowe na platformie WordPress – New York Times, People, CNN, Forbes, Ebay, Sony, Samsung, National Geographic.

wordpress.com
WordPress.com

Czym się różni wordpress.com od wordpress.org? Podstawowe informacje na temat usługi wordpress.com oraz porady które rozwiązanie lepiej wybrać.

Dlaczego Wordpress
Dlaczego WordPress?

Kilka argumentów dlaczego warto wybrać WordPressa jako główne narzędzie do tworzenia stron oraz porównanie WordPressa z innymi popularnymi CMSami – Joomlą i Drupalem.

Funkcjonalności podstawowego WordPressa
Podstawowe funkcjonalności WordPressa

WordPress jest potężnym narzędziem między innymi dlatego, że można do niego doinstalować wtyczki rozszerzającego jego funkcjonalność praktycznie w nieograniczonym zakresie. Jednak sam w sobie, zaraz p (…)


Pierwsze kroki

Wordpress Instalacja
Instalacja WordPressa

Instrukcja dla początkujących jak krok po kroku zainstalować i rozpocząć korzystanie z systemu WordPress.

Baza danych w Wordpressie
Baza Danych

Jak stworzyć bazę danych na potrzeby WordPressa na przykładzie home.pl – instrukcja krok po kroku.

Podstawowa konfiguracja Wordpressa
Podstawowa konfiguracja

Jak skonfigurować działającą stronę na nowej instalacji WordPressa – podstawowe informacje o wpisach, stronach, wyglądzie oraz menu.


Wpisy

Wordpress Wpisy
Wpisy

Tajniki dodawania wpisów (postów) – tytuł, adres, opis, zajawka, ustawienia publikacji, komentarze, autor, obrazek wyróżniający i inne opcje.

Edytor Wizualny
Edytor wizualny

Opis funkcji edytora wizualnego (edytora WYSIWYG) oraz wskazówki jak z nich korzystać – formatowanie tekstu, dodawanie obrazków, linków, list i znaków specjalnych, wstawianie nagłówków.

Edytor tekstowy
Edytor tekstowy

Opis funkcji edytora tekstowego oraz wskazówki jak z nich korzystać – formatowanie tekstu, dodawanie obrazków, linków i list, wstawianie fragmentów kodu, automatyczne zamykanie tagów.

Skróty klawiszowe
Skróty klawiszowe

Lista skrótów klawiaturowych w WordPressie umożliwiających formatowanie tekstu, wstawianie obrazów, list, linków, fragmentów kodu itd.

Wordpress Format
Format

Opis możliwości wykorzystania formatów wpisów takich jak zwykły wpis, notatka, obrazek, film, cytat, odnośnik, galeria, informacja o stanie, plik dźwiękowy, czat.

Wordpress Kategorie
Kategorie

Informacje na temat stosowania, dodawania i edytowania kategorii oraz porady jak zbudować funkcjonalne drzewo kategorii.

Wordpress Tagi
Tagi

Informacje na temat dodawania, stosowania i zarządzania tagami i porady jak je najlepiej wykorzystywać do oznaczania wpisów.

Kategorie i tagi - różnice
Kategorie a tagi – różnice

„Kategorie są jak spis treści, a tagi jak indeks haseł na końcu książki” czyli opis różnic pomiędzy dwoma rodzajami taksonomii.

Zarządzanie wpisami
Zarządzanie wpisami

Informacje na temat zarządzania, kasowania, filtrowania, wyszukiwania i edytowania dodanych wcześniej wpisów.


Media

Wordpress Media
Media

Informacje na temat możliwości urozmaicania wpisów elementami multimedialnymi – słowo wstępu.

Wordpress Wstawianie obrazka
Wstawianie obrazków

Informacje na temat dodawania obrazka do wpisu lub strony oraz opisy dostępnych opcji – wielkość, wyrównanie, opisy tekstowe, hiperłącze, edycja.

Wordpress Szczegóły obrazka
Szczegóły obrazka

Zmiana ustawień już dodanego obrazka – wielkości, wyrównania, hiperłącza, opisów tekstowych.

Wordpress Galeria
Galeria

Dodawanie wielu zdjęć w formie galerii do wpisu lub strony oraz dostępne opcje galerii (ustawienie i wielkość obrazków, hiperłącza, kolejność, podpisy).

Wordpress Inne typy plików
Inne typy plików

Wstawianie multimediów innych niż obrazki – plików dźwiękowych, filmów video oraz dokumentów wraz oraz tworzenie galerii (playlist).


Strony

Wordpress Strony
Strony

Strony w Wordpressie – dodawania i edycja, różnice pomiędzy wpisami a stronami, atrybuty strony, kolejność i szablon.

Wordpress Relacja rodzic i dziecko
Rodzic i dziecko

Informacje na temat relacji rodzic – dziecko pomiędzy stronami oraz jak je wykorzystywać w budowaniu struktury stron.

Wordpress Zarządzanie stronami
Zarządzanie stronami

Informacje na temat zarządzania wcześniej dodanymi stronami – szybka edycja, usuwanie, masowe działania.


Widgety

Wordpress Paski Boczne
Paski boczne

Informacje na temat pasków bocznych, ich umiejscowienia w szablonie i możliwościach wykorzystywania.

Dodawanie widgetów
Dodawanie widgetów

Dodawanie widgetów do paska bocznego oraz zmiana ich ustawień (kolejność, tytuły, sposób wyświetlania, liczba elementów itp.)

Dostępne widgety w Wordpressie
Dostępne widgety

Lista dostępnych widgetów wraz z opisami – archiwum, kalendarz, meta tagi, najnowsze wpisy, strony, wyszukiwarka, chmura tagów, kategorie, komentarze, RSS, menu, tekst.


Menu

Wordpress Menu
Menu

Informacje ogólne na temat menu oraz rodzajów menu występujących w podstawowej wersji WordPressa – main menu oraz menu społecznościowym.

Wordpress Tworzenie Menu
Tworzenie menu

Jak stworzyć nowe menu i je dostosować do własnych potrzeb. Dodawanie i edycja poszczególnych odnośników.

Wordpress Menu wielopoziomowe
Menu wielopoziomowe

Tworzenie menu wielopoziomowych zawierających odnośniki nadrzędne i podrzędne, zazwyczaj wyświetlających się w szablonach jako menu rozwijane.


Komentarze

Wordpress Komentarze
Komentarze

Informacje ogólne na temat komentarzy w WordPressie – czym są i do czego służą.

Wordpress Dodawanie Komentarzy
Dodawanie komentarzy

Opis procesu dodawania komentarzy, zastosowanie tagów HTML w komentarzach, ustawienia publikacji komentarzy.

Wordpress Zarządzanie Komentarzami
Zarządzanie komentarzami

Informacje na temat zarządzania dodanymi przez użytkowników komentarzami – zatwierdzanie, odrzucanie, usuwanie, edycja itp.

Spam w Wordpressie
Spam

Czym jest spam, co spamerom daje masowe dodawanie spamowych komentarzy i jak walczyć ze spamem.


Użytkownicy

Użytkownicy Wordpressa
Użytkownicy

Informacje ogólne na temat użytkowników w WordPressie i menu Użytkownicy w panelu administracyjnym.

Profil użytkownika
Profil użytkownika

Możliwości personalizacji i edycji profilu użytkownika – włączanie i wyłączanie różnych opcji, dane kontaktowe, notka biograficzna, zmiana hasła itp.

Zarządzanie użytkownikami w WordPressie / fot. Gerd Altmann
Zarządzanie użytkownikami

Zarządzanie istniejącymi użytkownikami w WordPressie – usuwanie, zmiana nazwy, łączenie dwóch kont itp.

Dodawanie użytkownika / fot. Gerd Altmann
Dodawanie nowego użytkownika

Dodawanie nowych użytkowników oraz możliwość samodzielnej rejestracji użytkowników w serwisie.

Role i uprawnienia w Wordpressie / fot. Gerd Altmann
Role i uprawnienia

Opis poszczególnych ról i uprawnień użytkowników w WordPressie – administratora, redaktora, autora, współpracownika i subskrybenta.


Narzędzia

Wordpress Import
Import

Opis narzędzi umożliwiających import wpisów i komentarzy, a niekiedy również użytkowników, kategorii, tagów i własnych pól z innych popularnych platform do blogowania.

Wordpress Eksport
Eksport

Opis narzędzia do eksportu treści ze strony do pliku XML. Do wyboru jest kilka możliwości: eksport wpisów, eksport stron oraz eksport wszystkich treści.


Ustawienia

Wordpress Ustawienia
Ustawienia

Informacje ogólne na temat dostępnych ustawień w WordPressie, dzięki którym można dostosować różne szczegóły konfiguracji strony.

Wordpress Ustawienia ogólne
Ustawienia ogólne

Informacje na temat ustawień ogólnych – format daty i godziny, strefa czasowa, pierwszy dzień tygodnia, język witryny, tytuł i opis witryny, członkostwo.

Wordpress - ustawienia pisania
Ustawienia pisania

Informacje na temat ustawień pisania – formatowanie tekstu (wyświetlanie emotikon, poprawianie kodu HTML), skryptozakładka PressThis, publikacja przez email,

Ustawienia czytania - Wordpress
Ustawienia czytania

Informacje na temat ustawień czytania – co wyświetla strona główna, liczba postów na jednej podstronie, ustawienia RSS, widoczność dla wyszukiwarek.

Ustawienia dyskusji
Ustawienia dyskusji

Informacje na temat ustawień dyskusji – ustawienia komentarzy, pingbacki i trackbacki, obrazki profilowe.

Serwis Gravatar
Gravatar

Informacje na temat Gravatara. Co to jest Gravatar oraz jak z niego korzystać. Opis kategorii gravatarów.

Ustawienia mediów
Ustawienia mediów

Informacje na temat ustawień mediów – wielkości obrazków (miniatura, średni i duży rozmiar), przycinanie miniatury, porządkowanie plików w katalogach na serwerze.

Ustawienia bezpośrednich odnośników
Bezpośrednie odnośniki

Informacje na temat ustawień bezpośrednich odnośników – format adresu url wpisu, znaczniki oraz aliasy kategorii i tagów.


Motywy

Dodaj motyw
Dodawanie motywu

Jak dodać nowy motyw do swojej instalacji WordPressa – z dysku własnego komputera lub z repozytorium.

Wybieranie motywu
Jak znaleźć i wybrać motyw?

Porady jak znaleźć idealny motyw i na jakie elementy zwrócić uwagę podczas jego wyboru. Porównanie motywów darmowych i płatnych.

Funkcje motywów
Funkcje motywów

Funkcje motywu – kilka słów wstępu. Szczegółowe opisy poszczególnych funkcji znajdują się w oddzielnych wpisach.

Strony z szablonami
Strony z szablonami do WordPressa

Lista najpopularniejszych serwisów oferujących szablony do WodPressa zawierająca nazwę, adres, ceny, liczbę motywów oraz rodzaje motywów do wyboru.


Wtyczki

Wordpress Wtyczki
Wtyczki

Czym są wtyczki (ang. plugins) i gdzie ich szukać.

Wordpress Instalacja Wtyczek
Instalacja wtyczek

Informacje na temat instalacji wtyczek – z oficjalnego repozytorium WordPressa i z dysku komputera.

Wordpress Zarządzanie Wtyczkami
Zarządzanie wtyczkami

Zarządzanie już zainstalowanymi wtyczkami – włączanie, wyłączanie, usuwanie i aktualizowanie.

WordPress Jak znaleźć i wybrać wtyczkę?
Jak znaleźć i wybrać wtyczkę?

Porady jak znaleźć wtyczkę idealnie dopasowaną do potrzeb oraz na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Zbieranie funduszy
Wtyczki ułatwiające zbieranie funduszy

Zestawienie kilku ciekawych wtyczek ułatwiających zbieranie funduszy. Wtyczki przydatne będą w szczególności dla twórców stron organizacji pozarządowych.

Wtyczki ułatwiające promowanie wydarzeń i eventów
Wtyczki ułatwiające promocję wydarzeń (wtyczki eventowe)

Kilka ciekawych wtyczek ułatwiających promocję wydarzeń na stronie internetowej lub blogu. Wtyczki przydatne będą w szczególności osobom, firmom i organizacjom będącym organizatorami wydarzeń, ale rów (…)

Business people shaking hands
Wtyczki do zarządzania rezerwacjami 1:1

Wtyczki, które mogą być przydatne dla firm świadczących różnego rodzaju usługi. Pozwalają na stworzenie systemu rezerwacji usług i zarządzanie nim za pośrednictwem strony internetowej.


Aktualizacje

WordPress Aktualizacja
Aktualizacja

Prowadząc stronę internetową opartą o Wordpress, na pewno już po kilku dniach dostrzeżesz, w znajdującym się po lewej stronie ekranu menu panelu administracyjnego, pomarańczowe kółko z liczbą aktualiz (…)

wordpress-bezpieczna-aktualizacja
Bezpieczna aktualizacja

Chociaż zdarza się to bardzo rzadko, aktualizacja systemu Wordpress, wtyczek lub motywów, może nie pójść tak jak powinna. Istnieje ryzyko, że spowoduje wystąpienie poważnych błędów, uniemożliwiających (…)

wordpress-aktualizacja-rdzenia
Aktualizacja rdzenia

Jeżeli Twój Wordpress wymaga aktualizacji, zostaniesz o tym poinformowany poprzez specjalny komunikat wyświetlający się w górnej części panelu administracyjnego. W tym wpisie podpowiadamy jak przejść (…)

wordpress-problemy-z-aktualizacja
Problemy z aktualizacją

Aktualizacje niekiedy powodują problemy z działaniem strony. We wpisie zostały krótko omówione dwa najczęstsze z nich – nieudana aktualizacji i niekompatybilne wtyczki.

aktualizacja-wtyczek
Aktualizacja wtyczek

Kilka słów na temat aktualizacji wtyczek – automatycznej oraz ręcznej, a także porady jak ją bezpiecznie i krok po kroku przeprowadzić, czyli aktualizacja wtyczek bez tajemnic :)

wordpress-aktualizacja-motywow
Aktualizacja motywów

Kilka słów na temat aktualizacji motywów – automatycznej oraz ręcznej, a także porady jak ją bezpiecznie i krok po kroku przeprowadzić, czyli aktualizacja motywów bez tajemnic :)


CSS

Wordpress Style CSS
Style CSS

Czym są style CSS i jak korzystać z opcji Custom CSS w WordPressie – kilka słów wstępu dla początkujących.

Zbadaj element
Zbadaj element

Zbadaj element czyli jak znaleźć odpowiedni selektor stylu CSS i zmienić go według własnych upodobań!

style-css-tekst
Style CSS – Tekst

Poniższe właściwości stylów CSS służą do określania wyglądu tekstu. Można za ich pomocą zmienić kolor tekstu, odstępy pomiędzy znakami i wyrazami w tekście, wysokość wiersza, wyrównanie tekstu w pozio (…)


Tłumaczenia

wordpress-tlumaczenie-pb953
Tłumaczenie motywów i wtyczek

W tym oraz w kolejnych wpisach znajdziesz informacje, jak samodzielnie przetłumaczyć motyw lub wtyczkę. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a stwarza nieograniczone możliwości.

wordpress-pliki-jezykowe-pb953
Pliki językowe

Rodzaje plików językowych w WordPressie – szablon tłumaczenia o rozszerzeniu .pot, tłumaczenie o rozszerzeniu .po, skompilowane tłumaczenie o rozszerzeniu .mo.

Poedit Logo
Tłumaczenie programem PoEdit

Tutorial na temat tłumaczenia wtyczek i motywów WordPressa za pomocą programu PoEdit. Instrukcja krok po kroku, frazy, liczby mnogie, odmiany, propozycje tłumaczeń.

loco-translate2
Tłumaczenie za pomocą wtyczki Loco Translate

Dla osób, które nie chcą korzystać zbyt często z klienta FTP, szukać plików językowych, ani korzystać z zewnętrznych programów dostępne jest alternatywne rozwiązanie, czyli tłumaczenie za pomocą wtycz (…)


Przenoszenie strony

wordpress-przenoszenie-strony-na-inny-serwer
Przenoszenie strony na inny serwer

Czasami zachodzi potrzeba przeniesienia strony na inny serwer – może się tak stać w przypadku konieczności zmiany hostingu, ale również gdy chcemy przenieść wersję deweloperską nowo powstałej strony w (…)

Przenoszenie strony za pomocą wtyczki Duplicator
Przenoszenie strony za pomocą wtyczki Duplicator

Ciekawym narzędziem do półautomatycznego przenoszenia wordpressowych stron na inny serwer lub do innego katalogu jest wtyczka Duplicator. Po zainstalowaniu i uruchomieniu wtyczki, w panelu administrac (…)


Pozycjonowanie

Logo Google
Jak działa wyszukiwarka internetowa?

Kilka słów wstępu na temat funkcjonowania wyszukiwarek internetowych – jak działają i czy możemy mieć wpływ na prezentowane przez nie wyniki.

co-to-jest-pozycjonowanie-pb953
Co to jest pozycjonowanie?

Czym jest pozycjonowanie stron www, co wpływa na wysoką pozycję strony w wynikach wyszukiwania oraz co daje wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania?

slowa-frazy-kluczowe-pb953
Słowa i frazy kluczowe

Czym są wartościowe słowa kluczowe i dlaczego nie warto pozycjonować strony na popularne hasła niezwiązane z jej zawartością.

jak-dobrac-slowa-kluczowe-pb953
Jak dobrać słowa kluczowe?

Jak szukać odpowiednich słów kluczowych – kilka słów wstępu oraz krótki opis narzędzia Google Keyword Planner, przygotowanego przez Google do wyszukiwania oraz doboru słów kluczowych, które w dalszych (…)

nasycenie-strony-slowami-kluczowymi
Nasycenie strony słowami kluczowymi

Jest to jeden z najważniejszych elementów branych pod uwagę przez roboty wyszukiwarek. Nie jest znana optymalna wartość nasycenia strony słowami kluczowymi. Nie należy jednak przesadzać i nienaturalni (…)

hiperlacza
Hiperłącza

Po krótkim omówieniu sposobów, w jakie można umieścić słowa kluczowe w treści strony, zajmiemy się hiperłączami, zwanymi również linkami, które są obecnie najważniejszym czynnikiem decydującym o pozyc (…)

Źródła linków
Źródła linków

Jak pozyskiwać linki przychodzące? Istnieje wiele sposobów na pozyskanie odsyłaczy do naszej strony. W tym wpisie znajdziesz niektóre z nich.

… ciąg dalszy nastąpi!

Nie przegap kolejnych części kursu – zapisz się do Newslettera!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

1 Komentarz

  1. 25 stycznia 2016    

    Niestety, ja wciąż tkwię w blogspocie, choć już z własną domeną 😉
    Ale nie ukrywam, że coraz bardziej wordpress mnie kusi. Póki co muszę się z tym przespać. A dzięki Tobie będę wiedziała od czego zacząć i z pewnością zerknę.
    Dzięki 😀

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowych częściach kursu oraz ciekawostkach ze świata WordPressa.

* Nikomu nie przekażemy Twojego adresu email. Nie wysyłamy spamu.

Facebook

Grupa WordPress Dla Każdego

Zapraszamy także na grupę "WordPress Dla Każdego" na Facebooku

https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/.

Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa.

Zachęcamy do polubienia nas na Facebooku :)
Bądź na bieżąco z nowymi częściami kursu WordPressa, poradami i ciekawostkami ze świata WP!

Zapraszamy także na grupę „WordPress Dla Każdego”

https://www.facebook.com/groups/1652448521698143/.

Grupa została stworzona z myślą o wymianie doświadczeń, wzajemnej pomocy, dyskusji i dzieleniu się informacjami dotyczącymi WordPressa :)